YABANCILARA KONUT SATIŞLARISON BİR YILDA YABANCILARA SATILAN KONUT SAYISI 46000’İ BULDU.
Türkiye’de yabancı uyruklu vatandaşlara son bir yılda 46 bin 243 adet konut satıldı. Yabancılara satışlarda bir önceki yıla göre yüzde 108 oranında artış gerçekleşti. En çok tercih edilen il İstanbul. Antalya ikinci sırada yer aldı. Son bir yılda ABD’li vatandaşların alımlarında da artış yaşandı.


HER ÜLKEDEN ALIMLAR VAR

Türkiye’den konut satın alın yabancıların ülke uyrukları da çeşitlilik gösteriyor. Konut satın alanlar içerisinde son dönemde en çok Arap ülkelerinin vatandaşları dile getirilse de durum aslında genele bakıldığında Avrupalı vatandaşların da yoğun olarak yeniden Türkiye’yi tercih ettiği gözleniyor.
ANTALYA TERCİH SIRALAMASINDA İKİNCİ
Yabancıların Türkiye’de tercihi ise son yılların vazgeçilmezi İstanbul olarak kayıtlara yerleşti. Son bir yılda yabancılar İstanbul’dan 17 bin 442 adet konut satın aldı. Antalya’da cazibesini korudu. İstanbul’u 8 bin 995 konut ile Antalya, 2 bin 915 adet ile Bursa, 2 bin 543 adet ile Ankara, 2 bin 299 adet ile Yalova izledi. Yabancılar İzmir Aydın ve Muğla’dan ise toplam bin 804 adet konut satın aldı. Sakarya, Trabzon, mersin ve Samsun illeri de son bir yılda yabancılar tarafından tercih edilen iller arasında sıralandı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder