SORULARINIZ


* Verilecek yanıtlar, sadece ön bilgilendirme amaçlıdır.Sorularınıza verilen cevapların teyidini uygulayıcı birimlerden almanızı tavsiye ederiz.


** Yabancılara İkamet ve Çalışma İzni alınmasında, genel usul ve kurallar hakkındaki sorularınız cevaplandırılacaktır.

*** Kişisel sorular, danışmanlık hizmetleri kapsamında değerlendirilecektir.


Önceki sorular ve verilen cevapları incelemek için ;

• SORULARINIZ (Bölüm 1) 

• SORULARINIZ (Bölüm 2) 

• SORULARINIZ (Bölüm 3) yayınımızı inceleyebilirsiniz.

35 yorum:

 1. Merhabalar.Annem 2014 senede cezasını ödemeden çıkış yaptı.Şu an ben Turkiyede cezasını ödeyerek Annemi 5 sene beklemeden tekrar getirebilirmim?? Teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yurda giriş cezası uygulanan yabancılar (Deport), bağlı bulundukları ülkelerde bulunan Türk Konsolosluklarına amacına uygun vize başvurusunda bulunmaları durumunda, İçişleri Bakanlığınca haklarında uygun görüş bildirilmesi halinde deport süresinin bitmesini beklemeden yeniden ülkeye giriş yapabilirler.Bu vizeler; Çalışma, Evlilik,Tedavi görme, Konut satın alınması ... gibi vizelerdir.

   Sil
 2. Merhaba Suriye vatandaşı türkiyede üzerine ithalat ihracat firması var irak'a bir kaç günlüğüne gidip gelebilirimi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Suriye vatandaşları vize tabidir.Eğer mevcut oturma izni veya çoklu giriş vizesi var ise süresi içinde giriş-çıkış yapabilirler.

   Sil
 3. merhaba benim bi ozbekistanli bayan arkadasim var 4yildir turkiyede pasaportunu kaybeti ozbekistana donmesi gerekiyo nasil pasaport olmadan gidicek ne yapmamiz lazim yardimci olursaniz sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Türkiye'deki Polis merkezlerine başvuruda bulunarak kayıp eşya tutanağını temin etmesi gerekir.Polis merkezlerinden temin edeceği kayıp eşya tutanağı ile birlikte Türkiye'de buluna kendi ülke konsolosluklarına başvuruda bulunarak, konsolosluktan temin edeceği Çıkış Belgesi marifetiyle ülkeden çıkış yapabilir.

   Sil
 4. Merhabalar, nisanlimin 1yillik oturma izni agustos ayinda bitti. Mayis
  ayinda uzatmak icin basvurmustu ama reddedildi nedenini bilmiyorum.
  Nisanlim da turkce bilmedigi icin aciklama yapmadilar ona. 5aydir kacak
  durumunda.. ve bizim en kisa surede evlenmemiz lazim 7 aylik Hamileyim. Ve
  bu surecte onu hep yanimda istiyorum dogal olarak.. nisanlim nijeryali...
  nasil bi yol izlememiz gerekiyor.. danismanlik sirketlerine de danistim.
  Yol gosteriyorlar ama Bunun icin istedikleri hizmet bedeli cok fazla.
  Lutfen bilgilendirir misiniz? Mail olarak ulasirsaniz cok sevinirim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nişanlınızın Giriş-Çıkış yapması gerekir.Ancak, Nijerya vatandaşları Vize tabidir.Böyle bir durumda kendi ülkesine gidip oradaki Türk Konsolosluğuna başvuruda bulunarak vize alması gerekir.Giriş-Çıkış yapmadan oturum alınamaz.

   Sil
 5. Buradan çıkışta ceza parasını ödemeden çıktıysa deport olmuştur.giriş yapamaz geri çevirirler.
  Ama türkiyede kaçak kalıp da çıkışta cezasını ödediyse para cezası olmaz

  YanıtlaSil
 6. im, Türyi günler
  kısa bir sorum olacak şimdiden teşekkür ederim.
  İranlıyım 10 yıldır oturma izni alarak yaşıyorum. 2 hafta önce çalışma
  iznim bitti iş den çıkarıldım, otomatik men oturma iznimde bitmiş
  sayılır. Hamileyim Ve Tc vatandaşı Nişamlımla Evlenmek için evrakları
  hazırlamak istiyoruz.. Benim sorum.Oturma iznim olmadan. Evlenebilirmiyim
  bir engel cıkartırmı?. yani evlendikten sonra Aile birleşimi ikametkah
  için başvura bilirmiyim. yoksa başka bir yol varmı. 3 aylık hamileyim ve
  irana giriş Çıkış yapmak istemiyorum.

  çok sağolun

  Saygılarımızla,
  Gazel

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Devam eden ikamet izniniz var ise, Çalışma İzniniz iptal edilse dahi, ikamet izniniz, izin süresi sonuna kadar devam eder.Daha açıklayıcı bilgilerle ilgili iletişim numaramızla irtibata geçmeniz gerekmektedir.

   Sil
 7. Selam hocam ben Azerbaycanlıyım Evlenmeden önce şartı girişle girdim cezamı ödedim sora 3 aylık vizeyle geldim yine v 84 verdiler oturum alamadım acaba gitsem baküye sınırdışı olurmuyum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şartlı giriş kurallarını ihlal ettiğinizden dolayı, çıkış işlemleri esnasında yurda giriş cezası uygulanacaktır.Böyle bir durumda Konsolosluğa başvuruda bulunarak "Amacına Uygun Vize" marifetiyle giriş yapabilirsiniz.

   Sil
 8. Merhaba iyi akşamlar benim bir yakınım aile dostumun kızı için sorum olacak sizlere burda türkiye de kızın annesi 25 yıldır türkiye de ikamet ediyor türk vatandaşıyla evli ama buradaki esas sorum kızı türkiye de kalma sebebi 4 yaşındaki erkek çocuğunun tedavisi burada mümkün olduğu için türkiye de yaşıyorlardı ailecek kadının eşide türkiye de çalışıyordu burada bir iş bulduk kocasına çalışma izni alıp burada hem çalışıyordu bu arada anne gebe kalınca hem hasta çocuğu ankarada gazi üniversitesinde tedavi gören çocuğunun hasta olduğundan dolayı çünkü hasta oksijenle ayakta duruyordu yaşam mücadelesi veriyordu 4 kez ölümden döndü hastaneye yetişemeseydi tabiki şimdi gebelikten dolayıda seyahat edemez raporu vardı annenin buda böyle olunca annenin hem ikamet süresi doldu ondan sonrada pasaport süresi de dolunca turkiyede bebek dünyaya gelmesini beklediler bebek dogunca ikamet suresi gecti 5 ay gecikmeli sarp sinir kapısından para cezalarını ödeyip çıkış yaptılar ailecek eşininde çalıştığı yerde iş uzatma yapılamadığından dolayı ailecek çıkış edildi ama şimdi şu anda ailenin 4 yaşındaki çocuğunun hastanede devam eden tedavisi bulunmakta türkiye ye tekrar gelecekler ama şimdi geç çıktıkları için 5 ay bu ailenin sarp sinir kapısına geldiklerinde bu kapıdan çıkış yapmalarında bir sorun oluşurmu çünkü çocuklarının rahatsızlığı tedavisi yarim kaldığı için tekrar etti hastalığı azerbaycan da bu tedaviyi edecek hastahane yada doktor olmadığı için tekrar acil çıkış etmeleri gerekiyor bu konuda sizlerden bilgi alabilirmiyim teşekkür ederim tekrar iyi akşamlar dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eğer yabancı kişiler şu anda Türkiye'de kaçak durumda iseler, kaçak kaldıkları günlerin cezasını hudut kapılarında ödeyerek çıkış yaptıklarında kendilerine deport işlemi uygulanmaz.Bir veya iki gün sonra tekrar giriş yapmak üzere hudut kapılarına geldiklerinde Şartlı giriş işlemi yaptırarak ülkeye yeniden giriş yapmalarına müsaade edilebilir.diğer taraftan, cezalarını ödeyerek çıkış yapıp da şu an için kendi ülkelerinde bulunuyorlarsa, yine bahsettiğim gibi Şartlı giriş şeklinde giriş yapabilirler.Şartlı girişlerde, ülkeye girişten hemen sonra ilk 10 gün içerisinde Oturum için göç idaresi sisteminden randevu almaları gereklidir.

   Sil
 9. Merhaba iyi akşamlar benim bir yakınım aile dostumun kızı için sorum olacak sizlere burda türkiye de kızın annesi 25 yıldır türkiye de ikamet ediyor türk vatandaşıyla evli ama buradaki esas sorum kızı türkiye de kalma sebebi 4 yaşındaki erkek çocuğunun tedavisi burada mümkün olduğu için türkiye de yaşıyorlardı ailecek kadının eşide türkiye de çalışıyordu burada bir iş bulduk kocasına çalışma izni alıp burada hem çalışıyordu bu arada anne gebe kalınca hem hasta çocuğu ankarada gazi üniversitesinde tedavi gören çocuğunun hasta olduğundan dolayı çünkü hasta oksijenle ayakta duruyordu yaşam mücadelesi veriyordu 4 kez ölümden döndü hastaneye yetişemeseydi tabiki şimdi gebelikten dolayıda seyahat edemez raporu vardı annenin buda böyle olunca annenin hem ikamet süresi doldu ondan sonrada pasaport süresi de dolunca turkiyede bebek dünyaya gelmesini beklediler bebek dogunca ikamet suresi gecti 5 ay gecikmeli sarp sinir kapısından para cezalarını ödeyip çıkış yaptılar ailecek eşininde çalıştığı yerde iş uzatma yapılamadığından dolayı ailecek çıkış edildi ama şimdi şu anda ailenin 4 yaşındaki çocuğunun hastanede devam eden tedavisi bulunmakta türkiye ye tekrar gelecekler ama şimdi geç çıktıkları için 5 ay bu ailenin sarp sinir kapısına geldiklerinde bu kapıdan çıkış yapmalarında bir sorun oluşurmu çünkü çocuklarının rahatsızlığı tedavisi yarim kaldığı için tekrar etti hastalığı azerbaycan da bu tedaviyi edecek hastahane yada doktor olmadığı için tekrar acil çıkış etmeleri gerekiyor bu konuda sizlerden bilgi alabilirmiyim teşekkür ederim tekrar iyi akşamlar dilerim.

  YanıtlaSil
 10. Merhaba iyi gunler benim bir yakınım aile dostumun kızı için sorum olacak sizlere burda türkiye de kızın annesi 25 yıldır türkiye de ikamet ediyor türk vatandaşıyla evli ama buradaki esas sorum kızı türkiye de kalma sebebi 4 yaşındaki erkek çocuğunun tedavisi burada mümkün olduğu için türkiye de yaşıyorlardı ailecek kadının eşide türkiye de çalışıyordu burada bir iş bulduk kocasına çalışma izni alıp burada hem çalışıyordu bu arada anne gebe kalınca hem hasta çocuğu ankarada gazi üniversitesinde tedavi gören çocuğunun hasta olduğundan dolayı çünkü hasta oksijenle ayakta duruyordu yaşam mücadelesi veriyordu 4 kez ölümden döndü hastaneye yetişemeseydi tabiki şimdi gebelikten dolayıda seyahat edemez raporu vardı annenin buda böyle olunca annenin hem ikamet süresi doldu ondan sonrada pasaport süresi de dolunca turkiyede bebek dünyaya gelmesini beklediler bebek dogunca ikamet suresi gecti 5 ay gecikmeli sarp sinir kapısından para cezalarını ödeyip çıkış yaptılar ailecek eşininde çalıştığı yerde iş uzatma yapılamadığından dolayı ailecek çıkış edildi ama şimdi şu anda ailenin 4 yaşındaki çocuğunun hastanede devam eden tedavisi bulunmakta türkiye ye tekrar gelecekler ama şimdi geç çıktıkları için 5 ay bu ailenin sarp sinir kapısına geldiklerinde bu kapıdan çıkış yapmalarında bir sorun oluşurmu çünkü çocuklarının rahatsızlığı tedavisi yarim kaldığı için tekrar etti hastalığı azerbaycan da bu tedaviyi edecek hastahane yada doktor olmadığı için tekrar acil çıkış etmeleri gerekiyor bu konuda sizlerden bilgi alabilirmiyim teşekkür ederim tekrar iyi günler dilerim

  YanıtlaSil
 11. Merhaba ben 7 sene Türkiye'de kaçak kaldım cezasını ödeyerek çıkış yaptim Türkmenistan a geldim üç ay oldu tekrar türkiyeye gelmek istiyorum orda imam nikahlı kocam ve iki yaşında bir oğlum var çalışma davetiyesi ile gelme şansım varmı yada nasıl çıkış yapabilirim Türkmenistandan

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Türkiye'de kaçak durumda olup da çıkış işlemleri esnasında kaçak kaldığı günlerin cezasını ödeyen tüm yabancılar kendi ülkelerinde veya üçüncü bir ülkede (3) ay kaldıktan sonra tekrar Türkiye'ye giriş yapabilirler.Ancak, Türkiye'de herhangi bir suç'a iştirak etmemiş veya karışmamış olması gerekir.Bu duruma göre siz cezanızı ödeyerek çıkış yaptığınız için (eğer ki başkaca bir olumsuz durumunuz yoksa) normal şartlarda Türkiye'ye giriş yapabilirsiniz.Ancak;Türkmenistan devleti, yurtdışında kaçak kalan kendi vatandaşlarına, ülkeye giriş yaptıkları zaman ülkeden çıkış cezası vermektedir(yurda çıkış cezası).Öncelikle migrasya'dan çıkış izni almanız gerekir.Ama Migrasya size çıkış izni verir mi? Biraz zor.Türkiye'ye değil de Rusya'ya çıkış yapacağınızı beyanda bulunarak belki migrasya sizin izin verebilir.Ama bu kez de Rusya konsolosluğundan vize almanız gerekecektir.Bu şartlarda Türkiye'ye çıkış izni vermeyebilirler.Çünkü daha önceden (2) kez Türkiye'de kaçak kalıp da Çalışma vizesi alan bir Türkmenistan vatandaşını Türkmenistan'dan çıkış yaptırmadılar.Türkiye'de bulunan eşiniz oraya gelerek orada evlilik yapabilirseniz çocuktan dolayı Türkmenistan makamları biraz daha olumlu bakabilirler.Bu şekilde zor.Kendi ülkenizdeki bir kısım kişilerin, hava alanında tanıdıklarımız var diyerek para karşılığında bu işi yaptıklarını duyuyoruz.Hiçbirine inanmayınız.Paranızı alırlar, sonra da olmadı derler.Paranızı ya alırsınız veya kısım kısım alırsınız.

   Sil
  2. Çalışma izni çıkartılabilir.Ancak çalışma izni çıkması, sizin mutlaka Türkiye'ye çıkış yapabileceğiniz anlamını taşımaz.Önemli olan Migrasya'dan izin almak ve hava alanından çıkış yapılmasına müsaade edilmesidir.

   Sil
 12. İyi akşamlar ben Azerbaycan vatandaşıyım 2016 temusun 21 ri Türkiye'de Türk vatandaşıyla evlendim 2 defa oturma izni aldım 3 kere cezaya girdim ilk cezaya girdiyimde para cezamı odedim bana 3 ay Türkiye'ye giriş yasağı verdiler ben şartlı giriş yaptım Türkiye'ye geldim oturma iznine baş vurdum onaylandı 3 cu kes gezaya girdim Mayıs ayında Azerbaycan'a gitdim sınır kapısında 350 TL ceza ödedim bana yine 3 ay ceza verdiler Ağustos ayının 23 cu 3 ayımı doldurdum Türkiye'ye geldim geldikten sonra 10 günün içinde oturma iznine baş vurdum 9 Eylül de randevum vardı göç daresinde gitdik eşim aylık parasını almamıştı daha anlatdik benim oturma iznimin süresini uzatilar 9 Ekim gitdik göç daresinde dediler ki senin günün dolmuş yine giriş çıkış yapman lazım ben ekimin 23 cu 2 ay olacak cezam kaç para tutar 2 aylık ceza param bide bir sorum var ben bu ceza parasını ödedikten sonra bana yine kaç ay verirler Türkiye giremem giriş yasağı yardımcı olursanız çok sevinirim

  YanıtlaSil
 13. Yardımcı olursanız çok mutlu olurum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. KARIŞIK ANLATMIŞSINIZ.SON HALİYLE İKİ AYDIR KAÇAK DURUMA KALDIĞINIZ ANLAŞILIYOR.KAÇAK KALAN GÜNLERİN CEZALARIYLA İLGİLİ TAM KESİN RAKAM VEREMİYORUZ.ÇÜNKÜ HUDUT KAPILARINDA SİSTEM HESAPLAMASINA BAKILIYOR.ANCAK; 500-1000 TL.ARASI BİR RAKAM OLABİLİR.FAKAT BİRAZ KARIŞIK ANLATTIĞINIZ İÇİN TAM OLARAK ANLAŞILAMADI.ŞARTLI GİRİŞ YAPTI İSENİZ, BU SÜRE ZARFINDA MUTLAKA OTURUM İÇİN MÜRACAAT EDİLMESİ GEREKİRDİ.İLETİŞİM NUMARAMIZDAN ARARSANIZ YARDIMCI OLABİLİRİZ.

   Sil
  2. GİRİŞ-ÇIKIŞ GÜNLERİNİZİ VE TÜRKİYE'DE KALIŞ SÜRELERİNİZİ KONTROL ETMEK GEREKECEKTİR.DİĞER TARAFTAN T.C.VATANDAŞI İLE EVLİ OLDUĞUNUZ İÇİN TÜRKİYE'YE GİRİŞİNİZ DAHA KOLAY OLACAKTIR.

   Sil
 14. merhabalar.ben turkmenistan vatandaşiyim.kizim 2010 senede 6 ay kaçak durumda polise yakalanip sinirdişi etdiler ceza parasini ödetmeden.5.5 sene sonra yani 2016 mart ayinda tekrar geldi içeriye almadan geri gönderildi.lutfen yardemji olun 10 sene geçdi şimdi tekrar gelirse giriş yapa bilirmi

  YanıtlaSil
 15. Türkiye'de kaldığı süre içinde herhangi bir suç işlemediyse veya bir suça karışmadıysa ve süresiz Türkiye'ye giriş yasağı yoksa, normal şartlarda sadece cezasını ödememekten dolayı hakkında deport işlemi yapıldıysa Türkiye'ye giriş yapabilir.

  YanıtlaSil
 16. Ben türkmenistanly kızla evlenirsem eşimle beraber türkmenistanda yaşaya
  bilme şansım varmı. Bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz

  Saygılarımızla,
  Feruza |..........@mgail.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her aile gibi sizlerde evlilik yaptığınızda eşinizin ülkesinde yaşayabilirsiniz.Ancak, Türk vatandaşları vize almak suretiyle Türkmenistan'a giriş yapabilirler.Telefonla belirttiğiniz üzere Türkiye'de Evlilik yaptıktan sonra, Türkiye'de bulunan Türkmenistan Konsolosluklarından vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

   Sil
 17. Öğrenci ikamet izninden , kısa dönem (taşınmaz mal) ikametine geçiş yapmak istiyorum , ancak başvura bilmek için verilerimi girdiğmde "Girdiğiniz bilgilere ait başvurunun seyahat belge bilgileri bulunmamaktadır" hatayı alıyorum, bu hata nereden hal olabiilir?! teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pasaport bilgisi veri girişlerinde kullandığınız pasaport numarası ile ülkeye giriş yaptığınız pasaport bilgilerinin örtüşmemesi durumunda bu hatayı alırsınız.
   Göç İdaresine giderek güncelleme yaptırabilirsiniz.
   Veya;
   Eski kullandığınız pasaportla randevunuzu alın.Müracaat işlemleri esnasında durumu izah ederek yeni pasaportunuzu veriniz.Kargo ile müracaat edilmesi durumunda açıklayıcı bir dilekçe yazı yazınız.

   Sil
  2. Randevu almak için kullandığınız pasaport bilgileri ile Türkiye'ye giriş yaptığınız pasaport bilgileri birbirleriyle uyuşmadığından dolayı sistem bu hatayı verir.Pasaport değişikliğinde bu tür hatalar ortaya çıkar.yapmanız gereken diğer eski pasaportla randevu kaydınızı gerçekleştirmenizdir.Başvuru günü göç idaresine yeni pasaportunuzu ibraz ederek güncelleşmeyi sağlayabilirsiniz.

   Sil
 18. Sağlık bakanlığı yabancı kimlik numarası verdi 6 aylik dediler 6 ay sonra iptal olacak aldığım yabancı kimlik üzerinden ikamet alabilirmiyim ?

  YanıtlaSil