YABANCILARA ÇALIŞMA İZNİ ALMAK

YABANCILARA ÇALIŞMA İZNİ   İŞLEMLERİ

"MerSey Danışmanlık; Yurtiçi ve Yurtdışı müracaatlar kapsamında Yerli ve Yabancılara yönelik projeden veya bitmiş konut satışları, şirket kurma, Marka tescil ve uluslararası Patent alınması, İkamet ve Çalışma izinleri ile Vatandaşlık  kazanımlarının elde edilmesi, Organizasyon,Dış Tic. kapsamında  aktif uygulama ve  Hukuki danışmanlık hizmetlerini yerine getirmektedir."
İletişim numaramız:0 (530) 682 29 00


Çalışma izni  harç tutarları
 01.01.2022 tarihi itibari ile değişikliğe uğramıştır.


 ÇALIŞMA İZNİ HARÇ TUTARLARI
İZİN SÜRESİ
2022 YILI HARÇ TUTARI
Süreli Çalışma İzin Belgesi
(Süre uzatımları da aynı miktarda harca tabidir)

SÜRESİZ ÇALIŞMA İZNİ

GEÇİCİ KORUMA ÇALIŞMA İZNİ
1 yıla kadar (1 yıl dahil)
Bir yılı aşan süreler için tam yıl harcı alınır).
1386,20 TL
13.667,40 TL.515,70  TL.

DEĞERLİ KAĞIT BEDELİ
160 TL.İŞVEREN KAYDI BİLGİLERİNDE MAİL ADRESLERİNİN GÜNCELLENMESİ. sayfa güncelleme trh.25.03.2022
lışma izinleri alınması kapsamında oluşturulacak işveren kayıtlarında, Bakanlık Otomasyon sisteminde yer alan işverene ait mail adreslerinin;
Ev hizmetlerinde; işverenin ad-soy bilgilerini içeren mail tanımlaması,
Firma işveren kayıtlarında ise kurumsal mail adreslerinin oluşturulması veya güncellenmesi istenilmektedir.

ÇALIŞMA İZNİ YURTDIŞI BAŞVURU HARÇ VE DEĞERLİ KAĞIT BEDELİ ÖDEMELERİ HAKKINDAKİ  DUYURU


YURTDIŞINDAN YAPILAN ÇALIŞMA İZİN BAŞVURULARINA İSTİNADEN DÜZENLENEN ÇALIŞMA İZİNLERİNE AİT ÇALIŞMA İZNİ HARCI VE DEĞERLİ KAĞIT BEDELİNİN, 17.06.2019 TARİHİNDEN İTİBAREN YURT İÇİNDEN TAHSİL EDİLECEĞİ HAKKINDA BİLGİLENDİRMEDİR.

Bilindiği üzere, yurtdışından yapılan çalışma izin başvurularında talebin olumlu değerlendirilmesi halinde ödenmesi gereken çalışma izin harcı ve değerli kağıt bedeli, ilgili yabancı tarafından çalışma vizesi başvurusunda bulunulan konsolosluklara yapılmakdaydı.

Bu süreçte Bakanlık nezdinde ve T.C. dış temsilciliklerinde karşılaşılan muhtelif sorunların ortadan kaldırılmasını teminen, yurtdışından yapılan çalışma izin başvurularında aynen yurtiçi başvurularda olduğu gibi harç ve değerli kağıt bedelinin yurtiçinden alınması kararlaştırılmış ve E-izin sisteminde gerekli işlemler tamamlanmıştır.
Bu itibarla;
Yurtdışından yapılan çalışma izin başvurularında, talebi uygun bulunan yabancılar adına tahsil edilecek çalışma izni harç tutarı ve değerli kağıt bedeli ödemesi, 17.06.2019 tarihinden itibaren aynen yurtiçi başvurularda olduğu gibi Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğünce belirlenerek, çalışma izni başvurusunu yapan işverenliklere elektronik ortamda tebliğ edilecektir.
Dolayısıyla yurtdışı başvuru kapsamında konsolosluklara yapılan Çalışma İzin Başvuruları, Bakanlıkça onaylanması durumunda izin harçları yurtiçinden işverenler tarafından ödenecektir.

Bu harç miktarları:761,10 tl. izin harcı, 89 TL’de  İzin kart bedeli şeklinde olacaktır.Güncelleme trh:01.07.2019

KEP YERİNE "ULUSAL ELEKTRONİK TEBLİGAT SİSTEMİ" NE GEÇİŞ.
Elektronik Tebligat Kanunu 06.12.2018 tarihli Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Yönetmelik doğrultusunda  yetkilendirilen PTT tarafından "Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi" (UETS) kurulmuştur.

UETS sistemi 01/01/2019 tarihinden itibaren kullanıma açıldığından, Çalışma izinleri işveren kaydı oluşturulmasında ve özellikle "RET" bildirimlerinde kullanılan Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) üzerinden Tebligat gönderimi kaldırılmıştır. Bu nedenle, e-izin sistemi üzerinden alınan başvurularda Kep adresi kullanma zorunluluğu dikkate alınmadan çalışma izni başvurularının tamamlanabilmesi imkanı sağlanacaktır.Güncelleme trh:12.02.2019


ETİKETLER:İkamet izni nasıl alınır , oturum izni ama , yabancılara oturum , yabancılara ikamet alınması kaçak yabancılara oturum alma , yabancılara çalışma izni nasıl alınır , kaçak yabancılara çalışma izni , Elektronik imza, E-İmza ve Kep, yabancı yatırımları, yabancılara şirket kurma ve daha bir çok konuda MerSey Danışmanlık Hizmetinizde.


2 yorum:

  1. Slm iyi akşamlar eşim Gürcistan vatandaşı kızı var babası vefat etti o da Gürcistan vatandaşı 26.10.2016 tarihinde ikametleri bitti ne gibi bir yol izlemeliyiz yardımcı olursanız çok memnun olurum

    YanıtlaSil