GAYRİMENKUL VE YATIRIM DANIŞMANLIĞI

GAYRİMENKUL VE YATIRIM DANIŞMANLIĞI

"MerSey Danışmanlık; Yurtiçi ve Yurtdışı müracaatlar kapsamında Yerli ve Yabancılara yönelik projeden veya bitmiş konut satışları, şirket kurma, Marka tescil ve uluslararası Patent alınması, İkamet ve Çalışma izinleri ile Vatandaşlık  kazanımlarının elde edilmesi, Organizasyon,Dış Tic. kapsamında  aktif uygulama ve  Hukuki danışmanlık hizmetlerini yerine getirmektedir."
İletişim numaramız:0 (530) 682 29 00 


MerSey DANIŞMANLIKTAN YERLİ VE YABANCI SERMAYE YATIRIMCILARINA;
YALI, VİLLA, ARSA, ARAZİ VE FABRİKA BİNASI İLE İMALATHANE İŞYERLERİnin, Satma-Satın alma veya Kiraya verilmesi konusunda, Danışmanlık hizmetleri verilmektedir. Güncelleme trh:11.10.2020

YOUR KEY TURKEY NEDİR?

Türkiye’de yatırım yaparak kazanç elde etmek isteyen YABANCI ve GURBETÇİ vatandaşlar artık Türkiye’ye gelmeden de yatırım yapma imkanına kavuşabilecekler. Eskiden bir çok prosedürü yerine getirmesine rağmen Türkiye’ye gelmeden yatırım yapamayan müteşebbisler, hizmete giren “YOUR KEY TURKEY” isimli portal sayesinde yatırımlarını Türkiye’ye gelmeden yapabileceklerdir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yabancıların Türkiye'de taşınmaz edinimlerine yönelik her türlü güncel verilere, başvuru kanallarına ve süreçlere devlet güvencesi altında ulaşabilmelerini sağlamak amacıyla “YOUR KEY TURKEY” portalı kuruldu.


6 DİLDE 12 FARKLI YERDE HİZMETE GİRECEK.

Türkiye’de yatırım yapmak isteyenlerin doğru ve güvenilir bilgiye erişmesi için 6 dilde hizmet veren “YOUR KEY TURKEY” isimli portal sayesinde insanlar, kolaylıkla Türkiye’de yatırımlarını gerçekleştirebilecek. İlk olarak Berlin, Düssseldorf, Bakü, Paris, Brüksel olmak üzere 12 farklı yerde büyükelçilik ve konsolosluklar içinde yer alan tapu birimleri tarafından işletilecek.

EN DOĞRU BİLGİ VE TEK ADRES

Türkiye’den arazi alarak vatandaşlık almak isteyenler için doğru ve güvenilir tek adres olarak kurulan “YOUR KEY TURKEY” isimli portal İngilizce, Almanca, Arapça, Rusça, Fransızca ve İspanyolca hizmet verecek. Alım satım işlemleri için en doğru bilgilerin yer alacağı portala www.yourkeyturkey.gov.tr adresinden erişim sağlanacak.

KİLİT PAZARLARA 12 TAPU ATAŞESİ
Potansiyeli yüksek ülkelerin önemli adreslerinde ‘tapu temsilcilikleri’ açılacak. İlk etapta 12 olarak öngörülen ataşe sayısının kademeli olarak uygulamaya göre artması planlanıyor.
Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünce; başta Türklerin yoğun yaşadığı ve Türkiye’den en fazla konut alan yabancıların ülkelerinde temsilcilik açılması planlanmaktadır. Öncelikle; Almanya, İngiltere, Yunanistan, Avusturya, Hollanda, Danimarka, Norveç, Rusya, Belçika, Katar, Azerbaycan ve Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinden birinde temsilcilik açılacak.

DÖVİZ GİRİŞİ ARTACAK
Açılacak temsilciliklerde Türk vatandaşlarına ve yabancılara yasal mevzuat hakkında bilgi verilirken, gayrimenkul alacaklara da danışmanlık yapılacak. Temsilcilikler aracılığı ile konut satışı, bununla birlikte de Türkiye’ye döviz girişi artacak. Türk ekonomisine büyük bir katkı sağlayacak. Türkiye’de 2 milyonu aşan gayrimenkul stoku bulunuyor. Fazla gayrimenkul stokunun da eritilmesi hedefleniyor. Söz konusu adımın, emlak sektörüne hareketlenme sağlaması da bekleniyor.
Teknoloji sayesinde tapu işlemi yaparken alıcı ve satıcının hatta gayrimenkulün aynı yerde olmalarına gerek olmayacaktır. Alıcı, satıcı ve gayrimenkulün farklı ülkelerde bulunması neticeyi değiştirmemekte ve telekonferans yoluyla satış işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Böylelikle pandemiden dolayı ülkelerarası seyahatin mümkün olmadığı bir dönemde, vatandaşlar mekan ve ülke değiştirmeden alış ve satış işlemlerini gerçekleştirebileceklerdir.

12’DEN FAZLA TAPU TEMSİLCİLİĞİ

Tapu işlemleri için Almanya Berlin’de büyükelçilik bünyesinde aktif olarak hizmet veren, işlem yapan tapu temsilciliği bulunmaktadır. Ancak Türk vatandaşlarının yoğun olduğu ülkeler ile ülkemizden gayrimenkul seviyesinde yoğun talepte bulunan yabancı vatandaşlar için ilk etapta 5 ülke, daha sonra 12’ye çıkartılacak ülke Konsolosluklarımızca Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü Alım-Satım işlerini gerçekleştirmek üzere yapılanmaya gidilecektir.
Kadro tahsisi yapıldığı andan itibaren ilk etapta Almanya, Fransa, Belçika ve Azerbaycan’da Tapu işlemlerine ilişkin temsilcilikler açılacaktır. Yani bu temsilciliklerimiz sadece Türk vatandaşlarımıza yönelik değil, yurt dışında yaşayan, Türkiye’de yatırım yapmak isteyen veya taşınmaz almak isteyen yabancılara da hizmet verecek. Dolayısıyla ülkemizden taşınmaz almak isteyen yabancılarda bu temsilciliklerimize başvurarak bulundukları ülkeden işlemlerini yapabileceklerdir.
 


Arsa alım-satımı, villa alım-satış , fabrika binası alım-satışı , konut alım-satımı , yabancılara gayrimenkul , Türkiyede yabancı yatırımı ve daha bir çok konuda MerSey Danışmanlık Hizmetinizde.


Yabancılara 2 bin 858 konut satışı gerçekleşti. 
Güncelleme trh:15.08.2018

Yabancılara yapılan konut satışları, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 65,6 artarak 2 bin 858 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında, Temmuz 2018’de ilk sırayı 956 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul ilini sırasıyla Antalya (641 konut satışı), Bursa (176 konut satışı), Yalova (167 konut satışı), Sakarya (132 konut satışı) izledi.
Yabancıya konut satışı 2018 yılı ilk 5 ayında 2 milyar doları geçti.Güncelleme trh:22.07.2018
Geçtiğimiz yıl yabancıya 4,6 milyar dolarlık gayrimenkul satışı gerçekleştiren Türkiye, bu sene ilk 5 ayda yabancıya 2,1 milyar dolarlık taşınmaz sattı.

Türkiye, bu yılın ilk 5 ayında yabancıya 2.1 milyar dolarlık gayrimenkul sattı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerinden yapılan incelemeye göre, geçtiğimiz yıl yabancıya 4.6 milyar dolarlık konut satışı gerçekleştiren Türkiye'nin, yıl içerisinde bu rakamın üzerine çıkması bekleniyor.

İlk 5 ayda gerçekleştirilen 2,1 milyar dolarlık satışın 600 milyon dolarlık kısmı, sadece 2018 yılı mayıs ayında yapıldı. Bu yıl döviz kurunun etkisiyle yabancıya konut satışından elde edilen gelirin 5 milyar doları bulabileceği tahmin edilmektedir.

TCMB KAYNAKLARINA GÖRE 
EN ÇOK SATIŞ 2017' DE.

YIL                    GELİR(Milyon $)
2012                   2.636 
2013                   3.049
2014                   4.321
2015                   4.156
2016                   3.890
2017                   4.643
2018(ilk 5 ay)    2.100

GELECEK YATIRIMLARIN HABERCİSİ
Gelişme eğiliminin konut satışları ile başladığı diğer bütün gelişme sürecini tamamlayan ülkelerde hakim olan görüş: “Konut almak, diğer gelecek yatırımların habercisidir.Büyük yatırımlar önce konutla başlar.” olgusudur.
Diğer taraftan, sadece konut satışı yaparak ülkemize anlık döviz getirilmemektedir.Tabiatıyla, konut alanlar en az 2 ay ülkemizde yaşamaktadır. Böylelikle yaşarken de ayrıca ülkemize vergi ödemeye devam etmektedirler.
YABANCIYA SATIŞ 15 AYIN ZİRVESİNDE
Yabancı yatırımcıların tercih noktasında ağırlıklı olarak;
% 42 oranıyla 1+1
% 24 ile 3+1 ve 2+1 konutlar izledi.

Son altı aylık ortalamanın yüzde 7 olduğu yabancı yatırımcılara satışlar şubat ayında yüzde 6, mart ve nisan aylarında yüzde 8, mayıs ayında ise yüzde 7 oranında gerçekleşmiştir.

YABANCI TAŞINMAZ YATIRIMINDA SIÇRAMA. 06.03.2018
Yabancıların geçen yıl Türkiye'deki taşınmaz edinimi bir önceki yıla göre ikiye katlandı.
Şu ana kadar Türkiye genelinde 147 bin 924 yabancı uyruklu kişi, 68 bin 319 taşınmaz edindi. Geçen yılın rakamlarına baktığımızda ise 24 bin 111 yabancının 15 bin 508 gayrimenkul satın aldı.
Geçen yılın Ocak ayında 1394 yabancı uyruklu kişi taşınmaz satın aldı.
2018 yılı ocak ayında bu rakam 2027'ye çıkmıştır.
Türkiye her yönüyle özellikle batılıların hayran olduğu bir yer.
Güneşi, denizi, oksijeni bol.
Böyle olunca da özellikle gelişmiş ülkelerden bir talep söz konusu. Son yıllarda birtakım olumsuz propagandalar yapılsa da gelip yaşayanların uygun görüş ve olumlu referansları, istatistik rakamlarına yansımaktadır.
Yabancı uyruklu kişilere ait yatırımların toplam satışında:
2013'te 1 milyar 622 milyon 579 bin 540 lira,
2014'te 2 milyar 832 milyon 994 bin 677 lira,
2015'te 3 milyar 875 milyon 100 bin 523 lira
2016'da 3 milyar 493 milyon 724 bin 531 lirasını Türkiye'den taşınmaz edinimi için harcadı.
2017'de ise bu rakam neredeyse iki katı artarak 6 milyar 534 milyon 761 bin 466 liraya ulaştı." ifadelerini kullandı.
En çok İngilizler ve Ruslar tercih etti
Ülke bazında bakıldığında ise şimdiye kadar Türkiye'yi tercih ederek taşınmaz yatırımı yapanların başında 24 bin 37 kişi ile İngilizler gelmektedir.
İngilizleri, 14 bin 199 kişi ile Ruslar takip ediyor.
Üçüncü sırada 13 bin 491 kişiyle Irak,
10 bin 6 kişiyle Almanya,
sonrasında da Kuveyt, Norveç, Suudi Arabistan, İsveç, Danimarka ve Belçikalı vatandaşlar yer almaktadır.
Türkiye'ye talepler daha çok Avrupa ülkelerindeki yabancı yatırımcılardan gelmekte  ve çoğunlukla turizm bölgelerinin rağbet görmektedir.
Yabancı uyruklu 56 bin 364 kişinin yaptığı taşınmaz yatırımıyla Antalya ilimiz başı çekmektedir.

Antalya'nın yanı sıra yabancı uyruklu 31 bin 361 kişinin İstanbul, 16 bin 408 kişinin Aydın, 12 bin 258 kişinin Muğla, 5 bin 767 kişinin Bursa, 4 bin 875 kişinin Yalova, 4 bin 304 kişinin Mersin, 3 bin 71 kişinin Ankara, 2 bin 699 kişinin İzmir ve 2 bin 495 kişinin de Sakarya'yı gayrimenkul yatırımı için en çok tercih ettiği iller olmuştur.


ETİKETLER:Yabancılara konut satışları, Yabancı yatırımlar, Yabancı sermaye, Gayrimenkul değerlendirme, alım-satım, Yabancı Taşınmaz yatırımları.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder