YABANCILARA YAPILAN KONUT SATIŞLARI


MERSEY GAYRİMENKUL VE YATIRIM DANIŞMANLIĞI


"MerSey Danışmanlık; Yurtiçi ve Yurtdışı müracaatlar kapsamında Yerli ve Yabancılara yönelik projeden veya bitmiş konut satışları, şirket kurma, Marka tescil ve uluslararası Patent alınması, İkamet ve Çalışma izinleri ile Vatandaşlık  kazanımlarının elde edilmesi, Organizasyon,Dış Tic. kapsamında  aktif uygulama ve  Hukuki danışmanlık hizmetlerini yerine getirmektedir."
İletişim numaramız:0 (530) 682 29 00


Konutta yüzde 11’le yabancılardan rekor
Ağustosta 10 konuttan birini yabancı yatırımcı aldı. Yüzde 11 ile son 6 aylık ortalamayı aşan ağustosta yabancılara konut satışı tarihi zirvesini yapmış oldu. Vatandaşlık kazandıracak konut bedelinin 250 bin dolara düşürülmesi bu trendi hızlandıracak.
Kur artışı, yabancılar ve gurbetçiler için Türkiye’yi cazip hale getirince konutta yabancılara satış rekor kırdı. Markalı konut projelerinin yüzde 11’i ağustos ayında yabancı yatırımcılara satıldı. Araştırmaya göre yüzde 11’lik oran, son 6 aylık ortalama olan yüzde 9’un 2 puan üzerinde. Yabancı yatırımcıların tercihi yüzde 42 ile 2+1 konutlardan yana. Bu tercihi yüzde 29 ile 3+1 ve yüzde 19 ile 1+1 konutlar izledi. Son altı aylık ortalamanın yüzde 9 olduğu yabancı yatırımcılara satışlar nisan ayında yüzde 8, mayıs ayında yüzde 7, haziran ayında yüzde 10, temmuz ayında ise yüzde 9 oranında gerçekleşmişti.
Bitmemiş konutların satışı 6 aydır düşüş eğiliminde
Ağustos ayında satışı gerçekleştirilen konutların yüzde 42’si bitmiş konut stoklarından oluşurken, yüzde 58’i ise bitmemiş konut stoklarından oluştu. Bitmemiş konutların satış oranında 4 puanlık bir düşüş olurken, bitmiş konutların satış oranında ise 4 puanlık bir artış yaşandı. Bitmemiş konutların satış oranındaki düşüş ve bitmiş konutların satış oranındaki artış mart ayından beri devam ediyor.ETİKETLER:Yabancılara konut satışları, yabancı yatırımları, yabancı vatandaşlık başvurusu, yurtdışından konut satışı, yabancıya oturum alma, yabancıya çalışma izni alma. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder