YABANCI YATIRIMCILARA DEVLET GÜVENCELİ EMLAK SATIŞ SİTESİ

Güncelleme trh:11.10.2020

YOUR KEY TURKEY NEDİR?


Türkiye’de yatırım yaparak kazanç elde etmek isteyen YABANCI ve GURBETÇİ vatandaşlar artık Türkiye’ye gelmeden de yatırım yapma imkanına kavuşabilecekler. Eskiden bir çok prosedürü yerine getirmesine rağmen Türkiye’ye gelmeden yatırım yapamayan müteşebbisler, hizmete giren “YOUR KEY TURKEY” isimli portal sayesinde yatırımlarını Türkiye’ye gelmeden yapabileceklerdir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yabancıların Türkiye'de taşınmaz edinimlerine yönelik her türlü güncel verilere, başvuru kanallarına ve süreçlere devlet güvencesi altında ulaşabilmelerini sağlamak amacıyla “YOUR KEY TURKEY” portalı kuruldu.


6 DİLDE 12 FARKLI YERDE HİZMETE GİRECEK.

Türkiye’de yatırım yapmak isteyenlerin doğru ve güvenilir bilgiye erişmesi için 6 dilde hizmet veren “YOUR KEY TURKEY” isimli portal sayesinde insanlar, kolaylıkla Türkiye’de yatırımlarını gerçekleştirebilecek. İlk olarak Berlin, Düssseldorf, Bakü, Paris, Brüksel olmak üzere 12 farklı yerde büyükelçilik ve konsolosluklar içinde yer alan tapu birimleri tarafından işletilecek.

EN DOĞRU BİLGİ VE TEK ADRES

Türkiye’den arazi alarak vatandaşlık almak isteyenler için doğru ve güvenilir tek adres olarak kurulan “YOUR KEY TURKEY” isimli portal İngilizce, Almanca, Arapça, Rusça, Fransızca ve İspanyolca hizmet verecek. Alım satım işlemleri için en doğru bilgilerin yer alacağı portala www.yourkeyturkey.gov.tr adresinden erişim sağlanacak.

KİLİT PAZARLARA 12 TAPU ATAŞESİ
Potansiyeli yüksek ülkelerin önemli adreslerinde ‘tapu temsilcilikleri’ açılacak. İlk etapta 12 olarak öngörülen ataşe sayısının kademeli olarak uygulamaya göre artması planlanıyor.
Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünce; başta Türklerin yoğun yaşadığı ve Türkiye’den en fazla konut alan yabancıların ülkelerinde temsilcilik açılması planlanmaktadır. Öncelikle; Almanya, İngiltere, Yunanistan, Avusturya, Hollanda, Danimarka, Norveç, Rusya, Belçika, Katar, Azerbaycan ve Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinden birinde temsilcilik açılacak.

DÖVİZ GİRİŞİ ARTACAK
Açılacak temsilciliklerde Türk vatandaşlarına ve yabancılara yasal mevzuat hakkında bilgi verilirken, gayrimenkul alacaklara da danışmanlık yapılacak. Temsilcilikler aracılığı ile konut satışı, bununla birlikte de Türkiye’ye döviz girişi artacak. Türk ekonomisine büyük bir katkı sağlayacak. Türkiye’de 2 milyonu aşan gayrimenkul stoku bulunuyor. Fazla gayrimenkul stokunun da eritilmesi hedefleniyor. Söz konusu adımın, emlak sektörüne hareketlenme sağlaması da bekleniyor.
Teknoloji sayesinde tapu işlemi yaparken alıcı ve satıcının hatta gayrimenkulün aynı yerde olmalarına gerek olmayacaktır. Alıcı, satıcı ve gayrimenkulün farklı ülkelerde bulunması neticeyi değiştirmemekte ve telekonferans yoluyla satış işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Böylelikle pandemiden dolayı ülkelerarası seyahatin mümkün olmadığı bir dönemde, vatandaşlar mekan ve ülke değiştirmeden alış ve satış işlemlerini gerçekleştirebileceklerdir.

12’DEN FAZLA TAPU TEMSİLCİLİĞİ

Tapu işlemleri için Almanya Berlin’de büyükelçilik bünyesinde aktif olarak hizmet veren, işlem yapan tapu temsilciliği bulunmaktadır. Ancak Türk vatandaşlarının yoğun olduğu ülkeler ile ülkemizden gayrimenkul seviyesinde yoğun talepte bulunan yabancı vatandaşlar için ilk etapta 5 ülke, daha sonra 12’ye çıkartılacak ülke Konsolosluklarımızca Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü Alım-Satım işlerini gerçekleştirmek üzere yapılanmaya gidilecektir.
Kadro tahsisi yapıldığı andan itibaren ilk etapta Almanya, Fransa, Belçika ve Azerbaycan’da Tapu işlemlerine ilişkin temsilcilikler açılacaktır. Yani bu temsilciliklerimiz sadece Türk vatandaşlarımıza yönelik değil, yurt dışında yaşayan, Türkiye’de yatırım yapmak isteyen veya taşınmaz almak isteyen yabancılara da hizmet verecek. Dolayısıyla ülkemizden taşınmaz almak isteyen yabancılarda bu temsilciliklerimize başvurarak bulundukları ülkeden işlemlerini yapabileceklerdir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder