SORULARINIZ ( Bölüm 2 )
Yabancılara İkamet ve Çalışma İzni alınmasında, genel usul ve kurallar hakkındaki sorularınız cevaplandırılacaktır.

Kişisel sorular, danışmanlık hizmetleri kapsamında değerlendirilecektir.

Önceki sorular ve verilen cevapları incelemek için ;

• SORULARINIZ (Bölüm 1) yayınımızı inceleyebilirsiniz.


253 yorum:

 1. merhaba! Ben Anakara universite ogrencisiyim.Butun belgelerimi hazirlayip goc idaresine gittigimde,fazla zaman gecmis diye, turkiyeye giris cikis yapamami soylemislerdi.Fakat dersler artik baslamis oldugundan cikamadim.Ancak 20. ocakta sinavlar bitince cikabilecem.hemen hemen 7 ay izinsiz kalmis olacam(.Cikarken cezayi odeyince. Turkiyeye geri giris yapamam icin 3 ay beklemem mi gerekecek? okulda ikinci domeme yetisemem o halde. Bu duruma bir cozum var midir? onceden tesekkurler!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cezanızı çıkış işlemleri esnasında öderseniz giriş yasağını konulmaz.Dönüşünüz esnasında öğrenci belgenizi ibraz etmeniz durumunda girişinize şartlı giriş usulleri çerçevesinde müsaade edilir.Ancak, okul kayıt belgeniz ve öğrenci belgenizi yanınızda bulundurunuz.

   Sil
 2. merhaba hocam benim bayan arkadaşımın ikameti ve ev hizmetlisi olarak çalışma izni var ilk vize muafiyetiyle 3 ay kaldı sora ev hizmetlisi olarak 1 yıl kaldı daha sonra 2 senelik aldık şimdi ikametin süresi 43gün kaldı yenilemek için tekrar müraçat yapıcaz fakat pasaportun süresi 17 01 2017 bitiyor ikametin süresi 05 02 2016 biz düşünüyorduk 3 yılık alırız bazı inşalar diyorlar ancak pasaportun süresi kadar alabilirsiniz kendisi fas vatandaşı bayan ülkesine gitmeden konsolosluk tan pasaportunu yeni leyebilirmi ve süre dolmadan yetişirmi birde 2 yaşın da elerinizden öper bebeğimiz var kafamız cok karıştı yartımcı olursanız cok seviniriz saygılar Mehmet

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İkamet ya da çalışma izni geçerli pasaport süresi kadar verilir.Pasaport uzatma işlemi için Fas Konsolosluğu ile görüşmeniz gerekir.

   Sil
 3. merhaba! Ben Anakara universite ogrencisiyim.Butun belgelerimi hazirlayip goc idaresine gittigimde,fazla zaman gecmis diye, turkiyeye giris cikis yapamami soylemislerdi.Fakat dersler artik baslamis oldugundan cikamadim.Ancak 20. ocakta sinavlar bitince cikabilecem.hemen hemen 7 ay izinsiz kalmis olacam(.Cikarken cezayi odeyince. Turkiyeye geri giris yapamam icin 3 ay beklemem mi gerekecek? okulda ikinci domeme yetisemem o halde. Bu duruma bir cozum var midir? onceden tesekkurler! - SORULARIN

  YanıtlaSil
 4. yaman Kemal "SORULARINIZ" kaydınıza yeni bir yorum yaptı:

  ıyı aksamlar ben türkmenistan vatandasıyım 5 yıldır türkiyedeyim cezamı ödeyip çikış yaparsam türkmenistan deport edebilir çünki eski pasaportum var deport olursam geri dönme şansim olabirmi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cezanızı ödemeniz durumunda ülkeye giriş yasağı konulmaz.Ancak;Türkmenistan Devleti, yurt dışında kaçak yaşayan vatandaşlarına, yurda girişlerinde 1,5 yıl kadar yurda çıkış cezası vermektedir.

   Sil
 5. merhaba!
  7 ay izinsiz kalınca ceza ucreti ne kadar olur?
  Ve tekrar turkiyeye giriş yapmak için vize almam gerekiyor mu?
  Çünkü ikamet izni uzatılmamış halde.Ya da ogrenci belgesi ve eski ikamet belgesi ile girilebilir mi?
  Önceden teşekkürler!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ceza miktarı Hudut kapılarında tespit edilmektedir.180 günde 90 gün kalma kuralını ihlal etmemişseniz ülkeye giriş yapabilirsiniz.Diğer durumlarda, eski ikamet izin kartı ve öğrenci belgesi ülkeye giriş için elinizi güçlendirecek niteliktedir.Ancak, mevcut adres taahhütnamesi ülkeye giriş şansınızı arttırır.

   Sil
 6. 7 ay izinsiz kaldim... hava limanına gittimde yanımda ne kadar para bulundurmam lazım? yaklaşık olarak soyleyebilir misiniz lütfen?

  YanıtlaSil
 7. 1000 tl'yi geçmez.Türkmenistan uyruklu iseniz 360-380 tl.dir.(365tl.)

  YanıtlaSil
 8. merhaba! Ben Anakara universite ogrencisiyim.Butun belgelerimi hazirlayip goc idaresine gittigimde,fazla zaman gecmis diye, turkiyeye giris cikis yapamami soylemislerdi.Fakat dersler artik baslamis oldugundan cikamadim.Ancak 20. ocakta sinavlar bitince cikabilecem.hemen hemen 7 ay izinsiz kalmis olacam(.Cikarken cezayi odeyince. Turkiyeye geri giris yapamam icin 3 ay beklemem mi gerekecek? okulda ikinci domeme yetisemem o halde. Bu duruma bir cozum var midir? onceden tesekkurler! -

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cezanızı ödemeniz halinde giriş-çıkış yapabilirsiniz.Öğrenci belgenizin yanınızda olması durumunda, gümrük polisine ibraz ederek giriş yapabilirsiniz.3 ay beklemenize gerek yok.Ancak öğrenci olduğunuzu ve halen okul eğitim gördüğünüzü belgelemeniz gerekir.180 günde 90 gün kalma kuralını ihlal ettiğinizden dolayı Şartlı girişinize müsaade edilecektir.

   Sil
 9. Merhaba, AB vatandaşı bir arkadasım 3 aydan fazla Türkiye'de kaldı ve çıkış yaparken havaalanında cezasını ödeyemedi fakat Türkiye'ye girdiğinde cezasını ödeyeceğine dair bir kağıt imzaladı. 3 al doldu, yakın zamanda Türkiye'ye tekrar gelecek ve cezayı Türkiye'ye giriş yaptığında havaalanında mı ödemek zorunda yoksa önceden ödemenin bir yolu var mı? Teşekkürler!

  YanıtlaSil
 10. Merhaba, AB vatandaşı bir arkadasım 3 aydan fazla Türkiye'de kaldı ve çıkış yaparken havaalanında cezasını ödeyemedi fakat Türkiye'ye girdiğinde cezasını ödeyeceğine dair bir kağıt imzaladı. 3 al doldu, yakın zamanda Türkiye'ye tekrar gelecek ve cezayı Türkiye'ye giriş yaptığında havaalanında mı ödemek zorunda yoksa önceden ödemenin bir yolu var mı? Teşekkürler! - SORULA

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Arkadaşınızın AB üyesi bir ülkeye tabii olması, cezasını ödemeden çıkış yapıp bir müddet sonra tekrar girişte hudut kapısında ceza ödeyerek ülkeye girişini sağlamaz.
   Yasaların uygulanmasında eşitlik ilkesi vardır.
   Mütekabiliyet konuları hariç A ülkesine ne uygulanıyorsa Z ülkesine de o uygulanır.
   Kaldı ki, Harçlar Kanununa muhalefetten dolayı kaçak kalıp da cezasını ödemeden çıkış yapanlara 5 yıla kadar yurda giriş cezası uygulanır.Böyle bir durumda yapılması gereken, yabancı şahsın kendi ülkesinde bulunan Türk Konsolosluklarından alacağı "Amacına Uygun Vize" marifetiyle yurda giriş cezası kaldırılır.Bu uygulamada da, vize marifetiyle ülkeye giriş işlemleri esnasında kaçak kaldığı günlerin tahsil edilmesi durumunda ülkeye girişine müsaade edilir.

   Sil
 11. Fakat havaalanındaki polisler eğer cezayı ödeyeceğine dair bir belge imzalarsa 3 ay sonra Türkiye'ye giriş yapabileceğini söylemişlerdi. Bu bilgi doğru değil mi ya da sonradan kanunda değişiklik mi yapıldı? Çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Havalimanı Pasaport Polisi ile görüşmenizde, sorununuzun çözümünde yardımcı olacaklardır sanırız.

   Sil
 12. Iyi aksamlar benim bi sorum olucakdi ltfn cevaplarsaniz sevinerim.
  Ben turkmenistan vatandasiyim 7 senedir turkiyede vizesiz olarak kaldim fakat 2012 de aftan yararlanarak cezami odemistim simdi sorum su ben 2014 in avgusos ayinda ulkene dondum ve kabul mektubuyla vize almak icin turk konsolusluguna gitdigimde bana ogrenci vize vermediler neden acaba cunku onlar bilgi vermediler.Ltfn bu konuda bana bilgi verirseniz yani sebebiyle ilgili bi fikiriniz varsa cok sevinerim simdiden tskler

  Saygılarımızla,
  Gulizar | han.zara28@hotmail.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne tür evraklarla başvuru yaptığınızı bilemediğimiz için sağlık cevap veremeyebiliriz.Ancak müracaat esnasında Okul kayıt belgeniz olması gerekli.

   Sil
 13. Merhaba hocam. sorum bu ki 180 gunde 90 gun kalma kuralini ihlal edip de ikamet izni şartli giriş belgesini imzalayip ikamet izni başvurusu yapamazsak cezasini ödedikten kaç ay sonra ülkeye giriş yapilabilir?ceza ödendiyi halde deport gibi bir durum olabilirmi hocam?ve eğer ikamet izni randevusu alabilirsek ama randevu günunu beklemeden verilen belgeyle ülkeden çikiş yapip ama 15 gun sonra geri dönemezsek- ülkeye girişte sorun olur mu ve hangi sure sonra tekrar giriş yapilabilir

  Saygılarımızla,
  caution_88@mail.ru

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şartlı giriş yapmanıza rağmen ikamet izni başvurusu yapmayıp, cezanızı ödemek suretiyle çıkış yapsanız dahi, taahhütünüzü yerine getirmediğiniz için en az 6 ay yurda giriş cezası alırsınız.Şartlı giriş yaparak randevu almanız halinde randevu gününü beklemeden yine de çıkış yaparsanız yurda giriş cezası alırsınız.randevu gününü beklemeniz gerekecektir.

   Sil
 14. Eşim alman vatandaşı,ikamet tezkeresini uzatmak istiyoruz ama sistemden randevu almak mümkün değil.danışmanlığınız tarafından yapılan ikamet izni süresini uzatma hizmetinin ücretini öğrenebilirmiyim??

  Saygılarımızla,
  İKBAL | ikbal_witty@hotmail.com

  YanıtlaSil

 15. Merhaba ..ben azerbaycan vatandasiyim.18 avugtos 2015. Tezkere uzatma baş vurdum.göç idaresi evrak fotokopisi nedeniyle.iptal oldu.cçıkmam gerekir dediler.hava alanında 277 TL.ödeyerek cikdim.3 ay giremezsin dediler..şimdi 3 hafta oldu.ben şartlı giriş yapa bilirmiyim.şartlı giriş için ceza makbuzu var göstermemektedir için onlara.

  Saygılarımızla,
  zehra | zulerdo111@gmail.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Türkiye'de kaçak kalmayı alışkanlık haline getirmediğinize dair pasaport Polisinin kanaat getirmesi gerekecektir.Şartlı girişlerde mutlaka yurt içine bırakılacaksınız diye bir kural yok.Türkiye'de kalmanızı gerektirecek koşulların bulunması ya da oluşması halinde girişinize müsaade edilir.T.C.vatandaşının davetiyesinin elinizde bulunması durumunuzu güçlendirir.

   Sil
 16. Merhaba hocam.Ben Azerbaycan vatandaşıyım 18 Ağustos 2015 de benim ikamet tezkere no süresi bittim uzatma için başvuru yaptım ve dört ay sonra oraya gittim ve bana söylerler kesin ikamet tezkere iptal olmuşSebep olarak da bana Sigorta'nın aslını göndermediğim için fotokobi gönderdiğim için ve bana ulaşamamışlar Şu an bana Türkiye'den çıkış yapmamız söylediler Ben bugün Türkiye'den çıkış yaptım çıkış yaparken 277 lira para ödedim 3 ay sonra dönebileceğimi ya da şarkılı Dönebileceğimi söylediler Yani havaalanında evrak imza imzalamam gerekir 10 gün içinde tekrar başvuru yapmak içinŞuan benim sorun bu 8 Şubat 2016 da geri dönüyorum 3 hafta sonra yani Havaalanında Ben şarkılı giriş için evrak imzalarken Ceza makbuzunu da Göstermem gerekirBaşka evrak bana lazım olacak mıReşatlı girişi yapabilir miyim sorumsuz

  Saygılarımızla,
  zehra | zulerdo111@gmail.com

  YanıtlaSil
 17. Merhabalar.Rus vatandasiyim Turkiye'de yaklasik 14-15 senedir yasamaktayım.Gecen sene T.C Passaporu almayı karar verdim yalnız sıkıntım ikamet tezkere çıktı.18 yaşıma kadar annemin refakatiyle ikamet tezkerimi uzatıyordum, 18 yaşıma girince otomatikten uzatmaya başladım ikamet tezkerimi.Gecen sene yazın göç idaresi gittimde benim tezkerem turistik tezkere olduğunu söylediler bana.Şuan herhangi bir işlem yapamıyorum maalesef.Yardimlariniz ve yorumlarınızı sabırsızlıkla beklemekteyim.İyi günler dilerim.Saygilarimla

  Saygılarımızla,
  Yan | yan_karpinskiy@hotmail.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Durumunuzla ilgili daha detaylı bilgilere ihtiyaç var.Bu açıdan eksik bilgilerle donatmak uygun olmaz.Ayrıca danışmanlık hizmetlerini gerektiren bir durumunuz mevcut.

   Sil
 18. Selamlar

  Internette en aciklayici bilgileri sizde gordum ve bizede problemimiz konusunda yardimci olabilceceginizi dusunuyorum

  Su anda turkmenistanda calismaktayim ve Turkmen bir bakicimiz var.Esim surekli gidip geldigi icin turkmen bakicidan baska calistirma sansimiz yok,malumunuz Turkmenistana yabancilar icin vize almak oldukca guc.

  Durum soyle
  Bakicimiz 14.07.2015 tarihinde Turkiyeye giris yapip 11.10.2015 tarihinde cikis yapti.
  Daha sonra 21.10.2015 tarihinde giris yapip 24.12.2015 tarihinde cikis yapti 180 gunde 90 gun suresini astigi cezayi da odedik cikis yapmadan once
  Su anda 24.12. 2015 ten beri hala bizimle beraber Turkmenistanda bulunmakta.Cumartesi gunu esimle bereber Turkiye donmesi ve 10 gun kadar orada kalmasi gerekiyor.
  Bugune kadar Turk konsoloslogundan islemleri tamamlayip oturum izni alabilecegimizi dusunuyorduk ama hala basvuru asamasina bile gelemedik.
  Turkmen vatandaslarin sabika kaydi almasi uzun suruyor ve en az 1 ay daha beklenmesi gerektigini soylediler.
  Sorularim soyle

  1-Cumartesi gunu turkiyeye esimle birlikte gonderdigimde Turkiyeye giris yapabilir mi?
  2-Eger giris yapabilirse bu 10 gun icinde ikamet izni alabilir miyiz?Cunku 10 gun sonra Amerikaya ucmamiz gerekiyor.
  3-Alabilyorsak ne evraklar gerekli?
  4-Bunun bize maliyeti ne olur?

  Farkedeceginiz uzere 1. soruyu cozmek icin bizim icin en onemli konu,onu cozmeden diger asamalara gecemiyoruz zaten
  Acil cevabinizi bekliyorum

  TeSekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumlarımız Mail adresinize gönderilmiştir.

   Sil
  2. Her ne kadar mail bilgisi olarak gönderilmiş ise de okuyucularımız yorumlarımızı okumak isteyebilirler.
   Eşiniz, bakıcınızın ülkeye girişini bir şekilde sağlayabilir.Pasaport Polisinin kanaati önemli tabii ki.Ama eşiniz bakıcınıza sahiplenerek, sizin Türkmenistan devletinde çalıştığını; Türkmen bayanın eşinizin yardımcısı olduğu, gerek Türkiye'de gerekse de Türkmenistan'a seyahat ettiklerinde çocuğunuzun bakıcılığını yaptığını;
   Her ne kadar 180 günde 90 gün kalma kuralını ihlal etmiş olsa da, Şartlı girişine müsaade edildiğinde İkamet İzni için müracaat edileceğini beyanda bulunarak ülkeye girişi sağlanabilir.
   Ancak;
   İstanbul randevuları şu an için 28 Nisan'da açık.Yarın 29 Nisan olacaktır.Randevunun öne çekilmesi mümkün değildir.Ancak küçük vilayetlerde yoğunluk olmadığından diğer illerden alınabilir.
   Fakat;
   İkamet izni müracaatınız gerçekleştirilse dahi ikamet izin kartı hemen gelmez.10 gün içerisinde hem başvuru, hem de izin kartının adresinize gelmesi gerçekleşemez.Tabiatıyla kartınızın ele geçmesi ayrı bir sıkıntı, alınsa dahi Amerikan Konsolosluğundan Vize alınması ayrı sıkıntı.
   Olası görülmüyor.

   Sil
 19. Tam aradigim bilgileri sizin sitenizde buldum,cok sorularim cevaplandi! Allah sizden razi olsun! Ben Altinay,24 yasinda,Kirgizistan vatandasiyim,9 aylik ikametsiz kaldigim icin kendim hudut kapilarina giderek cezami odeyerek cikis yaptim. Ama maalesef bu ikinci kez cezali cikis oldugunan dolayi 9 aylik kacak durumum icin 1 sene sinir disi edildim,yani deport oldum. Ve iki kez de ikamet izni basvuru yapmadigim tek sebep internet uzeri aldigimiz randevu saatleri hep ama hep dolu,bunu duzeltmez ise bi cok ikamet izni almak isteyen yabancilar bile kacak duruma dusuyor. Deportumu kaldirdim. Nasil derseniz - kendi ulkemde Turk Konsoloslugunda vizeye basvurdum (buradan erkek arkadasim noter tasdikli davetiye ve is yerinen maddi durum belgesin gonderdi orijinal seklinde islak imzali. Bu bilgiler ile beraber gereken baska evraklari tamamlayip vizeye basvuruda bulundum. Vize onay cevabi 2 haftada geldi,onaylandi! Cok sansliyim! Yoksa hayir cevabi da gelebilirdi. Onaylandigi gun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bilgilendirmeleriniz, sizin durumunuzda olup sorunu olan yabancılara ışık tutacaktır.

   Sil
 20. Ben 2015 aprel ayinda İstanbul'a geldim sonra vizesiz kaldim 2016 20 yanvar ayinda çiktim çikarken ceza para ödedim, hava limanda , ben ne zaman gele bilirim ?

  Saygılarımızla,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Türkiye'den çıkış yaptıktan 3 ay sonra giriş yapmanız gerekir.Ancak, Türkiye'den bir Türk vatandaşının davetiyesi elinizde var ise 3 ay beklemeden Şartlı girişinize müsaade edilebilir.Ancak, elinizde davetiyeniz olması mutlaka giriş yapacağınız anlamına gelmez.Türkiye'de kaçak kalmayı alışkanlık haline getirmeyeceğiniz konusunda Pasaport Polisinin kanaat getirmesi gerekecektir.Riske girmek istemiyorsanız çıkış yaptıktan 3 ay sonraki bir dönemde giriş yapmanızı öneririz.Tabii ki Türkiye'de herhangi bir suç kaydınız bulunmuyorsa

   Sil
 21. Merhabaler
  Hocam Benim vize ihlalim 3 yil olduğunden dolayi öğrenci kimliğimi alamadim afganistan uyrukluyum goç mudurluğunden daniştikten sonra mecburan ulusler arasi siğinmacilik kimligini almak zorunda kaldim şimdi ben kendi ulkeme gitmek istesem olmuyor acaba bunun için bir çozum varmi sizde efendim yardimci olursaniz sevinirdim saygilerimle..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hem sığınmacı olacak, sonra da ülkenize gitmek isteyeceksiniz.Sığınmacılıktaki kabul esaslarını imzalarken, ülkenizdeki olumsuzluklardan bahsederek imza ettiniz.o zaman şunu sorarlar size."Madem ki ülkenizdeki şartlardan muzdariptiniz, tekrar niye gidiyorsunuz ?"

   Sil
 22. Meraba ben Kirgizistan vatandasiyim turkiyede calismak icin konsulluktan vize alarak 24.06.2015 te geldim ama otel beni kriz nedeniyle ise almadi.20.07.2015 erkek arkadasimla evlendik.ama 3 ay icinde basvuru yapmam gerektigini bilmiyodum .il goc idaresi dedi ki elinizdeki vizeyle otelden mavi karti getirin ikamet alin diye yada cezaninizi odeyerek giris cikis yapin diye .Biz ceza odedik ve tr ya giriş y

  YanıtlaSil
 23. Meraba.Ben kırgızistan vatandasiyim turk birisiyle evlendim .aile ikameti aldiktan sonra hemen otelde calişma izni alarak calişa bilirmiyim? Ben duydum ki 6 ay ikametle yasadiktan sonra yurt ici calisma izni aliniyo diye?

  YanıtlaSil
 24. İyi yakşamlar,ben yeni pasaportta Türkiye ye gire bilir miyim??? Pasaportumda isim soy isim ayni ama numaralar degişti. Sorun olmazmi hava alaninda?şimdeden teşekkürler!!!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Deportunuz olduğu anlaşılıyor.bu sorunuza cevap veremiyoruz.ama tespit edilir ikamet alamazsınız.

   Sil
  2. Eğer deportunuz yok ise tamamen yeni pasaport değişikliği söz konusu ise sorun olmaz.

   Sil
 25. 2008 den beri türkiyede bulunuyorum. türk soyluyum ve buna dair evrağım var. ağustos 2013de tc vatandaşı ile evlendim. tc vatandaşlık başvuru için fatihdeki yabancılar şubesine gittim. sonra başvurmam gerekiyor dediler.

  istisna kanunu benim için geçerli mi ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vatandaşlık işlemlerine yabancılar ya göç idaresi değil, Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü bakmaktadır.

   Sil
 26. Merhabalar
  Ben kirgizim, Turkiyeye 1 senelik calisma izinle gelmistim ve calistigim yer ekimde kapanmisti. Ama ben çıkış yapmadim. Calisma iznim de 20.08.2016 tarihine kadar. Ben simdi ulkeden cikarken herhangi bi ceza odeyecrk miyim ve eger odeyeceksem de odeyip cikis yapsam, ve geri gelirken de calisma izinle gelsem bi problem olmaz mi?
  Saygilarimla

  Saygılarımızla,
  Alko1592@mail.ru

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İşyeriniz kapandığında, işveren durumundaki kuruluş ya da kişi Bakanlıktan Çalışma İzninizi İptal ettirmemişse sorun olmaz.Çalışma İzin kartı ile giriş-çıkış yapabilirsiniz.İzninizin iptal edilip edilmediğini Bakanlık sitesinden sorgulayabilirsiniz.

   Sil
 27. İyi akşamlar benim tanıdık bir arkadaşım var2010 ocak ayında giriş yapmış şimdide cezasını ödeyerek türkmenistana giriş çıkış yaparak çalışma izin almak istiyor pasaportu eski ama Nasıl yapabilir lütfen yardamcı olurmusunuz

  Saygılarımızla,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cezasını ödeyerek çıkış yapması durumunda normal şartlarda (3) ay sonra tekrar giriş yapabilir.
   Ancak;
   Pasaport değişikliği yapmak için ülkesine giriş yaptığında, kendi ülkesi tarafından 1,5 yıl yurda çıkış cezası verilmektedir.

   Sil
 28. öncelikle ben durumumu size izah edeyim. ben Türk vatandaşıyım, Türkiye'de benim mülteci bir sevgilim oldu kendisi Irak/ Musul'dan gelmiş. Bizim 1 sene ilişkimiz sonrasında sevgilim Finlandiya'ya kaçak gitme kararı aldı ve gitti. 2 ay orda kaldıktan sonra yapamadı ve Türkiye'ye geri dönmek istedi. Uçakla Türkiye'ye giriş yaptığında İstanbul havalimanında Türkiye'ye giriş yasağı verdiler ve Irak' a geri gönderdiler. benim Türkiye'de yaptığım araştırmalar sonucunda bulunduğu ülkede nikahlanıp Türkiye'ye geri gelebileceğimiz söylendi. ben bunun üzerine Erbil'e sevgilimin yanına gittim ve nikahlandık. Konsolosluktan bazı evraklar istendi onlarıda tamamlayıp vize başvurusunda bulunduk. İşlemler bitince ben Türkiye'ye geri döndüm ve eşim orda hala. ve şuanda vizenin kabul olmadığını söylüyorlar. Bu durumda ne yapabiliriz. aramadık numara gitmediğim makam kalmadı. Lütfen sizden sabırsızlıkla ve çaresizlikle cevap bekliyor olacağım. Saygılarımla.

  Saygılarımızla,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aile birleşimi talebinde bulunarak yeniden başvuru yapılabilir.

   Sil
 29. Eşim Özbek ve şuan Özbekistan'da gelmesı Zaman alcak ve benim eşimi yanımda istıyorum gelmesini hızlandırmak için ne yapmalıyım

  Saygılarımızla,

  YanıtlaSil
 30. Eşim Özbek ve şuan Özbekistan'da gelmesı Zaman alcak ve benim eşimi yanımda istıyorum gelmesini hızlandırmak için ne yapmalıyım

  Saygılarımızla,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Deportu yoksa gelebilir.Giriş yasağı olması durumunda Taşkent Konsolosluğumuza başvuru yapılarak amacına uygun vize alınmak suretiyle gelişi sağlanabilir.

   Sil
 31. Merhabaler
  Hocam Benim vize ihlalim 3 yil olduğunden dolayi öğrenci kimliğimi alamadim afganistan uyrukluyum goç mudurluğunden daniştikten sonra mecburan ulusler arasi siğinmacilik kimligini almak zorunda kaldim şimdi ben kendi ulkeme gitmek istesem olmuyor acaba bunun için bir çozum varmi sizde efendim yardimci olursaniz sevinirdim saygilerimle..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sığınmacılık başvurusunda bulunurken, başvuru dilekçenize attığınız imzanın üst kısmında yazılanlar hakkında sanırım bilginiz vardır.böyle bir durumda ülkenize gitmeniz için sığınmacılık müracaatınızdan feragat etmeniz gerekecektir.

   Sil
 32. Türkiye'ye 4 gün önce ,10 gün içinde oturma izni talebinde bulunmak şartıyla giriş yaptim,randevuyı aldıktan sonra çıkış yapmak istiyorum, ancak göç idaresi tarafından verildiği 15 günlük çıkış izin benim için yetersiz olduğu için,almış olduğum randevu tarihine yakın bir tarihte yani yaklaşık 2.5 ile 3 ay sonra giriş yapmayı düşünüyorum , almış olduğum randevu belgesiyle havalimanindan gösterdiğim takdirde türkiyeye giriş yapabilir miyim yeniden? Çok teşekkür ederim.

  Saygılarımızla,
  Ferhad | Ceng590@gmail.com

  YanıtlaSil
 33. Türkiye'ye 4 gün önce ,10 gün içinde oturma izni talebinde bulunmak şartıyla giriş yaptim,randevuyı aldıktan sonra çıkış yapmak istiyorum, ancak göç idaresi tarafından verildiği 15 günlük çıkış izin benim için yetersiz olduğu için,almış olduğum randevu tarihine yakın bir tarihte yani yaklaşık 2.5 ile 3 ay sonra giriş yapmayı düşünüyorum , almış olduğum randevu belgesiyle havalimanindan gösterdiğim takdirde türkiyeye giriş yapabilir miyim yeniden? Çok teşekkür ederim.

  Saygılarımızla,
  Ferhad | Ceng590@gmail.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şartlı girişlerde, hudut kapısında imzaladığınız Taahhüt gereği (10) gün içinde İkamet izni için müracaat edeceğinizi beyanda bulunduğunuzdan, randevu gününe kadar çıkış yapamazsınız.Randevu gününü beklemeden çıkış yapmanız durumunda, Taahhüdünüzü yerine getirmediğiniz için en az (6) ay yurda giriş cezası alırsınız.

   Sil
 34. Merabalar benim kırgız sevgilim var şimdi kendi ülkesine gidecek ama kacak duruma düştüğü için normalde 3 ay gelemicek ben kendisiyle evleneceğim oraya gittigi zaman hangi belgeler almasi gerekiyo ve 3 aydan önce gelen şansı varmı cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

  Saygılarımızla,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cezasını ödemesi ve Kriterleri yerine getirmesi durumunda (3) ay beklemeksizin tekrar yurda giriş yapabilir.Evlilik için kendi ülkesinden Bekarlık ve Doğum Belgesini tercüme ettirip Bişkek'deki Türk Konsolosluğumuza onaylatması halinde diğer evrakları burada tekamül ettirilir.

   Sil
 35. türkmenistan vatandaşı bir arkadaşım normal yollardan pasaport ve vize alarak havaaalından türkiyeye giriş yapmak için geliyor.havaalanından ülkeye girişine red veriliyor.anlamadığı için nasıl oluyorsa pasaport kontrolünden geçip ülkeye giriyor..çıkış işlemlerinde ne gibi sorunlarla karşılaşabilir.
  teşekkür ederim

  Saygılarımızla,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ülkeye kaçak giriş yapması durumunda, cezasını ödeyerek çıkış yapsa dahi en az (2) yıl yurda giriş cezası verilir.

   Sil
 36. Ben 2015 aprel ayinda İstanbul'a geldim sonra vizesiz kaldim 2016 20 yanvar ayinda çiktim çikarken ceza para ödedim, hava limanda , ben ne zaman gele bilirim ?

  Saygılarımızla,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ülkeden çıkış tarihinden itibaren (90) günlük bir süreden sonra tekrar giriş yapabilirsiniz(Girişinize mani olacak başkaca herhangi bir olumsuz durumunuz yok ise).

   Sil
 37. İyi gunler
  Gurcu vatandaş turkiyde 90 gun kadikdan sonra,kendi memlekte donup geri hemen gelebiliyormu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kendi ülkesinde 3 ay beklemesi gerekir.Ancak kendi ülkesinde ya da 3 cü bir ülkede 3 ay beklemeden giriş yapmak üzere Türkiye hudut kapılarına gelen yabancı uyruklu vatandaşlara, kriterleri yerine getirmesi durumunda "Şartlı Giriş" lerine müsaade edilebilir.

   Sil
 38. Benim bir gurcu arkadaş şuanda turkiyede,çalisma vize yapacaklar nisan aydan ihtibaren,sorumum bu: o gurcu vatandaş memlekete gitmek zorundami vize almak için Yani burdan yapilmiyomu çalişma vize

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Türkiye'de en az (6) aylık turistik ikamet izni bulunanlar çıkış yapmadan Çalışma izni için başvuruda bulunabilirler.

   Sil
 39. Merhabalar ben ahiska türküm kazakistan uyruklu 2014.06.15 oturma iznim biti 29 cikis yapacam gedis dönüş biletimi aldim bi sorun olurmu ve para cezam nekadar olur yardimci olursaniz cok sevinirim

  Saygılarımızla,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahıska Türk'ü olmaktan ikamet izni alanlarla ilgili uygulamada değişiklikler var.Ahıska Türk'ü olduğunuzu belgelemeniz gerekir.Giriş-Çıkış işlemleriniz esnasında nasıl bir uygulama olur onu bilemiyoruz.Kolluk kuvvetlerinin (Pasaport Polisi) Genelgeler doğrultusunda uygulama yapması kaçınılmazdır.Ne tür işlem yapılacağı çıkış işlemleriniz esnasında belli olur.Yanlış bilgi vermek istemiyoruz.

   Sil
 40. önceden türkiyeden sinirdişi olmuş biri uzun süre sonra türkiyeye gelib 7sene çalışma izni olarak ikamet etmiş ve vatandaşlik için başvuruda bulunmuş. Sorum şu önceden sinirdişi olunmasi vatandaşlik almasina bir engel olur mu? önceden teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar

  1. Sınır dışı edilmenin gerekçesi önemlidir.Ancak, sicil kaydı olumsuzluğuna sebep olabilecek bir sebepten sınır dışı edilmiş olsaydı zaten (İkamet izni) oturum ve çalışma izni verilmezdi.Vatandaşlık müracaatları kabul edilecek diye bir durum olmaz.her 5 sene çalışanın vatandaşlık müracaatı kabul edilir diye algılanmasın.Buradaki süreç, müracaat hakkı doğurur. Tabii ki müracaatlar değerlendirilir.

   Sil
 41. cihan palabiyik "SORULARINIZ" kaydınıza yeni bir yorum yaptı: Benim bir gurcu arkadaş şuanda turkiyede,çalisma vize yapacaklar nisan aydan ihtibaren,sorumum bu: o gurcu vatandaş memlekete gitmek zorundami vize almak için Yani burdan yapilmiyomu çalişma vize - SORULARIN

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazı istisnai oturumlar harici En az (6) aylık ikamet izni veya oturum izni bulunan yabancılar çıkış yapmaksızın Çalışma izni için başvuru yapabilirler.

   Sil
 42. Merhaba, benim esimle resmi nikahimiz olmamasina ragmen 1,5 yasinda bir kizimiz var, esim 2009 yilinda turkiyeye geldi ve 2011 sonunda cikis yapti, deport oldugu icin 2012 yili 10. ayinda kacak olarak ulkeye giris yapti, ulkesinden bekarlik kagitlarini ve diger evraklarini getirttik fakat gelene kadar vizesi bitmis oldu ve resmi nikahimizi yapamadik, simdi ise tekrar ozbekistana gitmeye calissak girisimiz olmadigi icin cikista nasil bir isleme maruz kalicaz yada ne yapmamiz gerek, esimin ve cocugumun tekrar turkiyeye gelmesini ve ulkemde buyumesini ve yetismesini istiyorum , bizim cezai islemlerimiz ne olur ve ne kadar tutar ozbekistanda resmi nikah yapmis olsak türkiye ye gelisine faydasi olurmu, simdiden verecegiz bilgilere cok teşekkür ediyorum, saygilarimla

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ülkeye illegal giriş yapan yabancılar, hudut kapılarında cezalarını ödeyerek çıkış yapsalar dahi en az (2) yıl yurda giriş cezası uygulanır.ancak amacına uygun vize ile giriş cezası kalkabilir.Evlilik vizesi, ülkeye giriş için geçerli bir sebep teşkil edebilir.

   Sil
 43. Merhabalar..
  Ben kirgiz vatandasiyim, once de bi soru sormustum. Cevabini da aldik, cok sagol. Iste onceki sorum da buydu. Ben 1 senelik calisma izin alip gelmistim. Calistigim otel de 15 ekim kapanmisti, ve ben hala cikis yapmadim. Calisma iznim de 20.08.2016 kadar. Ve sizden de ceza odeyecek miyim diye sormustum. Siz de iznimin iptal edilip edilmedigini ogrenmemi soylemistiniz. Ben de bize calisma izni acan firmaya yazmistim onlar da 21 kasimda iptal ettiklerini soylediler. Ve benim simdi soracagim soru bu. 23 subatta cikis yapacagim, ve galiba cezami da odeyemicem ve deport basilir. Ama tekrar calisma izne basvurcam, gerekli evraklar da yani davetiye de hazir. Ama Turk Konsolosluga basvurdugumda bu deport calisma izin almam icin engel olabilir mi??? Ve 3 senedir hep calisma izinle calisiyorum, bi kere bile kacak duruma dusmedim, bunlara bakilir mi???

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. mevzuata hakimsiniz.herşeyiniz hazır.bizlere sormanıza gerek kalmamış.

   Sil
 44. Iyi gunler rahatsiz ediyorum ancak bir sorum olacak. Nisanlim kirgiz vatandasi turkiyede suan kacak konumunda yani vizesi bitmis konumdadir. Hic bir adli vakaya karismadi herhangi bir yuz kizartici suc islemedi. Evlilik icin butun belgelerimiz elimize ulasti ama vizesi gectigi icin turkiyede nikah yapabilir miyiz? Nikah yaptiktan sonra kaldigi sure zarfindaki ceza parasini odeyecegiz. Ama nikah imiz nasil olacak bunu bir turlu anlayamadim dugunumuze 15gun var hersey tami tamina hazir gelinliginden dugunumuze walonuna kadar nikah islemedj icin neler yapmamiz gerekiyor?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. içişleri bakanlığınca yayımlanan genelge gereği, Belediye Nikah dairelerinde oturum izni olmayan yabancıların evlilikler yapılamaz.Ama bu genelgeyi bazı nikah daireleri uyguluyor, bazıları ise uygulamıyor.Ancak, evlilik yapılsa dahi giriş-çıkış işlemleri gerçekleştirilmeden ikamet izni alınamaz.Detaylı bilgilendirme için telefonla arayabilirsiniz.

   Sil
 45. selamın aleyküm hocam benim eşim bulgaristan doğma büyüme vurda evlendik oturma izni aldık eşime 1 sene doldu evleneli oturma iznini alalıda 1 sene oldu ben eşimi bulgaristana yolladım 15.02.2016 tarihinde şimdi geri dönecek ama oturma izni süresi 24.02.2016 da süresi bitti kapıkule sınır kapısında helede türk sınırında bi sorun cıkarmı türkiyeye dönebilirmi sınıda ceza falan öermi tükiyeye dönerkenacil cvap verirseniz sevinirim saygılarımla hocam

  Saygılarımızla,
  ahmet rodoplu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eşinizin ikamet izin bitiş süresi olan 24.02.2016 tarihinden itibaren vize muafiyet süresi olan 90 günlük süreç yeniden başlar.Eşinizin ülkeye giriş tarihinden itibaren 90 gün içerisinde İkamet İzni için bağlı bulunduğunuz Göç İdaresinden randevu alarak müracaat etmeniz gerekecektir.Giriş işlemleri esnasında herhangi bir sorun yaşamaz.Normal giriş işlemleri yapılır.

   Sil
 46. Selam kizarkadasim. Kırgız 1 ay fazla oldu türkiyede izni yok evlilik kararı aldık ne yapmamız gerek nasıl bir ceza uygulanır konsoluga gitsek direk sınırdışı ederler mi giriş çıkış şart mı girdiğinde kaç gün kalabilir türkiyede

  Saygılarımızla,
  Vedat |

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kırgız vatandaşlarının vize muafiyet süresi 90 gündür.İkamet izni olmaksızın ülkemizde 90 gün kalabilir.Vize muafiyet süresi içerisinde evlilik yapabilirsiniz.Ancak bağlı bulunduğunuz evlendirme dairesi ile irtibata geçmenizde yarar var.Kırgız vatandaşının ülkemizde 6 ay geçerli olan bekarlık ve doğum belgelerinin Bişkek konsolosluğumuzca ya da bağlı bulunduğunuz ildeki mülki amirlik hukuk işlerinden onaylanmış belgelerinin olması gerekir.

   Sil
 47. Iyi gunler öncelikle 23 şubat 2016 salı günü ihbar üzerine evinde sevgilim vize süresi geçtiği ve oturma izni 2 seneden beri olmadığı için emniyete alındı ve kendisi türkmenistan vatandaşı ve bu kişi sığınma talebi ederek kendi memleketindeki eski kocasının tehdit ve hayatı tehlikesi olduğundan ceza paralarını odeyereködeyerek yurtdışında çıkışı yapıldı deport cezası olan 5 yıl süresi ortadan kalkarak türkiye ye tekrar ne zaman giriş yapabilir

  Saygılarımızla,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kolluk güçlerine yapılan Şikayetin kapsamı ve yabancı hakkında düzenlenen fezlekenin içeriği önemlidir.yapılan şikayet konusu,suç teşkil ediyorsa 5 yıl dolmadan ülkeye girişi olmaz.Konsolosluktan vize de alamaz.Ancak, tamamen eşinin ülkesine dönmediği konusunda yapılan bir şikayet ise ve suç teşkil etmiyorsa değerlendirilebilir.Bu arada; eşinin şikayetinden dolayı kendi ülkesinden de süresiz çıkış izni verilmeyebilir.

   Sil
 48. Merhaba hocam ben özbek vatandaşiyim istanbulda 2 sene 8 ay kaçak çaliştim ve 25.12.2016 türkiyeden ceza parasini ödeyerek çikiş yaptim hocam ben kaç ay sonra giriş yapabilirim.onu oğrenmek istiyorum bana yardimci olursaniz sevinirim

  Saygılarımızla,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Başkaca herhangi bir suçunuz ya da giriş yasağınız yok ise, sadece 180 günde 90 gün kalma kuralını ihlal etmiş iseniz, 25.03.2016 tarihinden sonraki bir tarihte giriş yapabilirsiniz.

   Sil
 49. Iyi calismalar... esim rus vatandasi. Ikamet tezkeresinin suresini 1 yil gecirdik cesitli sebeplerden dolayi. Sonra abisinin vefatindan dolayi rusyaya gitti. Cikista ceza odedi. 6 gun sonra giris yapti. 10 gunluk yasal basvuru suresini 1 gun gecirdik. Ikamet izninini de uzatamiyoruz. Bana herhangi bir sekilde yardimci olabilmeniz mumkun mu? Baska ulkenin turk baskonsolosluklarina aile vizesine basvurabilirmiyiz. Mutlaka bir yol olmali diye dusunuyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eşiniz şartlı giriş kuralını ihlal ettiğinden, çıkış işlemleri esnasında 6 ay giriş yasağı uygulanır.Çözüm:İkameti bulunan kendi ülkesi veya bir başka ülkede ikameti bulunuyorsa, orada bulunan Türk Konsolosluğundan aile birleşimine ilişkin vize almak suretiyle gelebilir.Yurt dışı temsilciliklerimiz, eşinizin yerleşim yeri olan ülkeden vize talebinde bulunmasını isteyecektir.
   İstisnasını Dışişleri Bakanlığı'ndan öğrenmeniz gerekecektir.

   Sil
 50. Eşim Ermenistan vatandaşı yurda girişte 30 günlük vizesi vardı su anda 6 ay vizesiz kaçak durumda çıkış yapıp ne kadar ceza öder ve vatandaşlık işlemleri için evlilik cuzdaniyla ülkeye girişinde sorun olurmu vatandaşlık için ayrıca sizden destek almak istiyoruz cevaplarsaniz çok sevinirim saygılar bana ait mail e cevap atarsanız sevinirim tel nosuda yazarsanız iyi olur tes ederim

  Saygılarımızla,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ceza parası hudut kapılarında belirlenmektedir.ama 1000 tl'yi geçmez.
   tekrar yurtdışından evlilik vizesi alarak gelmesi gerekecektir.
   Vatandaşlık ise, eşinizin en az (3) yıl evlilikten alınan ikamet izni olması gerekir.

   Sil
 51. merhabalar benim eşim suriyeli ve 2 senedir evli ve resmi nikahlıız eşim o zamanlar pasaport çıkartamadığı için kaçak yollardan türkiyeye geldi kendisine tanıtım kartı çıkarttım ve bu ay içerisinde çok zorda olsa ailesi ona bir pasaport çıkartıp bana gönderdiler göç idaresine gittiğimde bana şartlı giriş çıkış yapmasını söylediler acaba şartlı giriş çıkış yaparken deport olma durumu varmı ve ceza ödeyecekmiyiz

  Saygılarımızla,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ülkeye kaçak giriş yapan yabancılara çıkışlarında cezalarını ödeseler dahi (2) yıl yurda giriş cezası uygulanmaktadır.Ancak, ülkelerindeki karışıklıklardan dolayı pasaportsuz giriş yapan suriyeliler için ne tür bir uygulamanın yapılacağı konusunu hudut kapılarından öğrenmeniz gerekecektir.

   Sil
 52. selamın aleyküm hocam benim eşim bulgaristan doğma büyüme vurda evlendik oturma izni aldık eşime 1 sene doldu evleneli oturma iznini alalıda 1 sene oldu ben eşimi bulgaristana yolladım 15.02.2016 tarihinde şimdi geri dönecek ama oturma izni süresi 24.02.2016 da süresi bitti kapıkule sınır kapısında helede türk sınırında bi sorun cıkarmı türkiyeye dönebilirmi sınıda ceza falan öermi tükiyeye dönerkenacil cvap verirseniz sevinirim saygılarımla hocam

  Saygılarımızla,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eşinizin ikamet izin bitiş süresi olan 24.02.2016 tarihinden itibaren vize muafiyet süresi olan 90 günlük süreç yeniden başlar.Eşinizin ülkeye giriş tarihinden itibaren 90 gün içerisinde İkamet İzni için bağlı bulunduğunuz Göç İdaresinden randevu alarak müracaat etmeniz gerekecektir.Giriş işlemleri esnasında herhangi bir sorun yaşamaz.Normal giriş işlemleri yapılır.

   Sil
 53. Merhaba Gürcistan vatandaşıyım 2 yıldır Türkiyedeyim Gürcistana gidip sonra Türkiye'ye şartlı giriş yapabilirmiyim hangi hallerde şartlı girişe izin verilmez acaba. Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herhangi bir suç olayında adınız geçmiyorsa girişinize müsaade edilebilir.Ancak, Şartlı giriş yapılacak diye de bir kural yok.Tamamen Pasaport Polisinin kanaati önemlidir.

   Sil
 54. merhabalar ben istanbul üniversitesi ögrencisiyim. benim ikamet bilinmeyen bir nedenle 1 sene önce iptal edilmiş. bunu bana il-göç idaresine gittigim zaman söylediler, bana ceza ödeyerek giriş-çıkış yapmamı söylediler. ben ( 09.12.2015-11.12.2015) tarihlerinde cezamı ödeyerek giriş-çıkış yaptım. ama bana havalimanı hudut kapısı v-84 ( şartlı giriş ) uygulamadan giriş yapmış. tekrar göç idare geldigim zaman senin tekrar giriş-çıkış yapman lazım dediler. şimdi o giriş çıkış yaptıgıma 3 ay zaman oldu bana tekrar ceza gelecekmi ve giriş-çıkış yaptıgım zaman bir sorunla karşılaşabilirmiyim..... bilgilendirirseniz sevinerim ....şimdiden teşekkürler.... ( ben türkmenistan vatandışıyım ) :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Göç idaresinin uygulaması sorgulanabilir.Çünkü siz giriş-çıkış yapmışsınız ve o tarihten itibaren ikamet izni müracaatınızı kabul etmesi gerekirdi.Netice itibariyle sistemde giriş-çıkışlarınız mevcur.Havalimanında yapılan yanlışlık vatandaşın mağduriyetine sebep oluyorsa vatandaşın lehine olan karar ya da insiyatifin kullanılması gerekirdi.o zaman müracaat ettiğinizde hakkınızı aramalıydınız.çıkış işlemleriniz esnasında cezanızı ödediğinizde yapılacak işlemi öğrenmeniz gerekir.Durumunuz biraz karışık.Sistemde şartlı giriş yaptığınız belirtilmemişse Türk vatandaşının vereceği Taahhütname marifetiyle giriş yapmanız nispeten elinizi güçlendirir.Ama şartlı giriş yapıp da ikamet izni müracaatını yapmamışsanız (6) ay yurda giriş cezası alırsınız.

   Sil
 55. Merhabalar benim annemin ikamet izni bitmek uzere fakat goc idaresinden randevu alamiyorum bana bi yardimci olurmusunuz yada siz alin ikamet iznini uzatmak istiyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İkamet izni uzatma işlemlerinde Randevu alınmasına gerek yok.Sistem üzerinden uzatma işlemi yapılarak, hazırlanacak diğer evraklarla birlikte, sistemden çıktıları alınan izin uzatma müracaat formları (5) iş günü içerisinde İl Göç İdaresi Müdürlüğüne gönderilmesi gerekmektedir.Talep etmeniz halinde danışmanlık hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

   Sil
 56. Merhaba ben Türkmenistan vatandasiyim ben sinir dışı olurken havaalaninda para cezasını odiyip ödemediğimi bilmiyorum onu nasıl ogrenebilirim 28.08.2013 te çıkış yaptım havaalaninda para cezasını ödeyip giriş yapabilirmiyim . Eşekkürler şimdiden

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çalışma İzni alarak gelmeniz halinde tereddütleriniz ortadan kalkar.Konsolosluktan alınacak Çalışma İzni vizesi ile giriş yapmanız durumunda ancak ceza paranızı ödeyebilirsiniz.Tek başınıza, hiçbir işlem yapmadan hudut kapısına gelerek ceza parası ödemesi yapılmaz.Tekrar ülkenize geri gönderilirsiniz.

   Sil
 57. Hocam iyi gunler ben gecen sene 03.03.2015 gırış yaptım nişanlımla beraber ev almıştık gelince dolandırıldıgımızı fark ettik mahkeme devam edıyor...oturum almayı düşündük benım için başvurduk temmuz ayına zorla boş tarıh bulduk yabancılar subesınde temmuza yakınlaşınca çıktı almak için girdim sayfaya baktık ki kapanmış artık göç idaresi bakıyormuş neyse artık cezamız öderiz dedik...1 senemiz doldu evin mahkemeside bıtmedı benim çıkış yapmam gerek ....2008 ten gelip gidiyorum hıç bir Zaman vize süremi aşmadım hatta erken gitmişimdir...ben havalimanında çıkış yaparken oturum için başvuru yaptıgım Zaman yabancılar şubesinin bana yolladıkları evrakları yanıma alırsam faydası olur mu? Bu defa şartlı cıkış yapmak istiyorum 3 ay beklmeden gelmem lazım nikah yapacağız burada ( nikah için Bakü'ye gıtmeyi düşündük ama orada sure 45-60 gunu bulduğu için burada yapalım dedik nişanlım iş gereği cıkamıyor ) ne yapmamız gerek lütfen yardımcı olun bıze

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bizimle iletişime geçiniz.ülkeye giriş işlemleriniz için hazırlanacak bazı evrakların yanınızda bulunması, ülkeye girişinizde elinizi güçlendirir.

   Sil
 58. Bi sorum olucakti benim .bulgaristan vatandasiyim turkiyede nikahim var . Ikamet iznim doldu pasaportumun 60 gunden az bir suresi kaldigi icin uzatma yapilamicagini soylediler ilk once pasaportumu yenilemem gerekiyormus . Ikamet suresi dolduktan 10 gun icerisinde cikis yapmam soylendi . Yarin cikis yapicam ceza odermiyim acaba . Bulgaristana gidince ordada nikah yapicaz . Pasaportumda ismim degisicek donuste teskerede ismim farkli olucak gerci gecersiz olicak donuste ceza odermiyim ne yapmaliyim ?

  YanıtlaSil
 59. Merhaba, ikamet izni bittikten sonra, eğer 10 gün içerisinde çıksam ve uzatma işleri yapmasam, ne zaman dönebilirim? 3 ay mi beklemem lazın?

  Saygılarımızla,
  giulia | epinay@live.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ülkeye girişinize mani olacak herhangi suç kaydınız yok ise dilediğiniz zaman giriş yapabilirsiniz.

   Sil
 60. Merhaba ben turkvatandaşi ile evliymi iki tana çucugum var benim ikamet iznim zmani geçmiş iki sene yaklaşyor napabilerim gitmem zor eşim burde .

  Saygılarımızla,
  rukiyesafai | rukiyesafari@gmil.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 6458 sayıl yasanın 25.maddesi çocuğun yüksek menfaatleri önemlidir dese de böyle bir durumda genel cezanızı ödeyerek giriş-çıkış yapmanız istenebilir.

   Sil
 61. bundan,onik,sene,once,turkiyeden,abhazyaya,kacak,girdim,geri,donmek,istiyorum,donunce,ceza,alirmiyim,alirsam,neyle,cezalandirilirim??

  Saygılarımızla,
  onder |

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ülkeden legal veya illegal çıkış yapsanız dahi, dönüşünüzde mutlaka girişiniz sağlanır.Legal çıkış yapmışsanız girişinizde sorun olmaz.Eğer ülkemizde illegal çıkış yapmışsanız hangi yolları kullandığınız ve kimlerin aracılık ettiği şeklinde ifadenize başvurulur ve akabinde girişiniz sağlanır.

   Sil
 62. Merhabalar,

  Ben Bulgaristan vatandaşıyım ve son 10 senesi öğrenci ikamet tezkeresiyle olmak üzere yaklaşık 20 yıldır kesintisiz Türkiyede ikamet ediyorum. Öğrencilik durumum ise hala devam ediyor. Annem ve babam ise birbirlerinden farklı zamanlarda, uzun süre önce Türk vatandaşı oldu. Ben de Türk vatandaşlığına başvurmak istiyorum. Ancak kanunda geriye yönelik 5 sene kesintisiz ikamet etme şartı biraz kafamı karıştırdı.

  Ben son ikamet tezkeremin yenileme süresini 1 yıldan fazla geçirdim. Ceza ödeyerek çıkış yapıp, aynı gün içerisinde, öğrenci olarak yeniden tezkere başvurusu yapmak şartıyla tekrar giriş yaptım. Bu durumda başvuru yapabilmek için zorunlu olan geriye dönük 5 yıl kesintisiz ikamet etme şartını bozmuş oluyor muyum? Anne ve babamın Türk vatandaşı olması, Türkiye dışında biryerde ikametimin olmaması, öğrencilik halimin devam ediyor olması vatandaşlık kanununa göre beni nasıl bir konuma getiriyor? Yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

  Teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. neyin yardımcısı olucaz ki?siz özel hizmet istiyorsunuz.Gelin görüşelim.

   Sil
 63. Merhaba. Ben 17/06/2014 buraya geldim . Izinsiz kaldim şimdi ya kadar . Benim resmi evlilik var bir hafta oldu eşim iraq Türkmen . Uturmadik izni var . Ben simdi uturma izni almak isteyorum ama bilmiyorum hangisi turist mi aile mi. Ve nasıl yapacağım çıkıştan önce alabilir miyim yoksa çıkmam lazım .ve eğer çıkmam. Lazım kesin rendivu alacağım peki alsam ceza odecegim mi çıkışta . Teşekürler önceden

  Saygılarımızla,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kaçak durumda olduğunuz için cezanızı ödeyerek çıkış yapmanız gerekecektir.Şartlı giriş yapmanız durumunda 10 gün içerisinde randevu almanız gerekecektir.

   Sil
 64. Merhaba hocam ben 6 sene evliyim türk vetendaşıyla 2 cocukum var onlarada kendimede 2010 oturma izini aldım sonra annem hasta oldu eşimle azerbaycana gitdik yeniden geri döndük şindi rendevonda kanunlar deyişmiş bendemi 5 sene sonra kimlik alacam

  Saygılarımızla,
  Resmiyye Mikayılova | resmiyye42@mail.comru

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. T.C.vatandaşı ile evlilik durumlarında, aile birliği içinde olduğunuz (3) sene sonra vatandaşlık müracaat hakkınız doğar.

   Sil
 65. IYI GUNLER SORUMUZ SU BEN 2011 YILINDA TURKIYEDEN CIKIS YAPTIM FAKAT VIZEM GECTIGI ICIN CEZA ODEMEDIM VE 5 SENE GIRIS YASAGI YAPILDI 2014 SENESINDE TEKRAR TURKIYE GELDIM AMA GIRISTE BIRAKMADILAR GERI GONDERDILER VE PASAPORTTA KABULENMEZ YOLCU OLARAK DAMGA VAR GERI CEVERILDIM DIYE SIMDI YASAK BITINCE BEN AYNI PASAPORTLA GIRIS YAPABILIRMIYIM SORUN OLURMU ACABA.TURKIYE GELMEK LAZIM CUNKU BOSANMA DAVASI ACACAGIM.SIMDIDEN TESEKKURLER.SAYGILARIMIZLA:elena.keles@yandex.ru

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çıkış işlemleri esnasında kaçak kaldığınız günlerin cezasını ödemediğinizden dolayı (5) yıl yurda giriş cezası almışsınız.Böyle bir durumda yapılması gereken, yasal olarak ikamet ettiğiniz veya yaşadığınız ülkede bulunan Türk Konsolosluğuna başvuruda bulunarak, Konsolosluktan alacağınız amacına uygun vize marifetiyle (5) yıl beklemeden ülkeye tekrar giriş yapabilirsiniz.Ancak, Ceza parasını girişte ödemek şartıyla.
   Diğer taraftan;
   (5) yıl bitiminden sonra, ceza parası ödemeden geçerli süresi bulunan pasaportunuzla ülkeye girişte herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız.Ancak başkaca herhangi bir suç kaydınız veya girişinize mani olacak bir durumunuz yoksa tabii ki...

   Sil
 66. IYI GUNLER BEN 2011 YILINDA IKAMET TEZKERESI UZATIRMADIGIM ICIN TURKIYEDEN CIKISTA CEZAYI ODEMEDIM VE BANA 5 YIL GIRIS YASAGI YAPILDI.2014TE GIRIS YAPMAK ISTEDIM CUNKU BOSANMA DAVASI ACACAKTIM FAKAT BENI KABULENMEZ YOLCU OLARAK GERI CEVERDILER VE PASAPORTA GERI CEVERELDIM DIYE DAMGAYI VURDULAR.SORUM SU OLCAK GIRIS YASAGI BITINCE DAMGAYI VURAN PASAPORTLA GIRIS YAPMAYA ISTESEM BI SORUN YASARMIYIM YADA YASAK BITINCE NE SORUNLARLA KARSILABILIRIM?BENIM TURKIYE GELMEK LAZIM CUNKU BOSANMA DAVASI ACICAM ESIMI BULAMIYORUM O YUZDEN TURKIYE GIRIP ORDA HERSEYIMI HALLETMEK ISTIYORUM.SAYGILARIMIZLA,elena.keles@yandex.ru

  YanıtlaSil
 67. Merhabalar,

  22 Mart 2016 23:43 de soru soran kişiyim. "Yardımcı olursanız teşekkür ederim" derken formal bir şekilde eğer cevap verip bu konuda beni aydınlatırsanız memnuniyet duyacağımı belirtmek istemiştim. Sanırım alışık olduğunuz bir uslup değil. Aynı şekilde cevabınız da benim alışık olduğum bir uslupta değil.

  Bir uzmandan danışmanlık hizmeti almak için öncelikle ne derece yardımcı olabileceğini, ihtimalleri mümkün olduğunca öğrenmek isterim. En azından bu konuda cevabımı almış oldum. "neyin yardımcısı olucaz ki?siz özel hizmet istiyorsunuz.Gelin görüşelim." şeklinde bir cevaptan sonra sanırım başka alternatifleri değerlendirmek benim için daha uygun olacak.

  Vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu sayfadan verilen cevaplar genelde pratik cevaplar olmaktadır.Ancak kapsamlı işlemlerde mutlaka soru-cevap şeklinde ve konunun mütalaası yapılarak danışmanlık hizmeti verilmesi daha sağlıklı olmaktadır.Madde madde belirtilen sorunların çözümünün istenilmesi veya talep edilmesi etik olmuyor.

   Sil
 68. Merhaba.
  Benim ikamet surem 20 ekim 2015 de bitti. Uzatma almadim. Simdi memlekete gitmem gerekiyor. Cezayi odedikten sonra 3 ay giris yasagi varmiş. Ama şartli girisden yararlanarak beklemeden giris yapila biliyormus. Bu sartli giris belgesini Turkiyeden cikmadanmi imzaliyoruz??
  Ve şartlari nelerdir acaba??
  Bilgilendirirseniz sevinirim.
  Ayrica yabanci vatandaslara bu denli yardimci oldugunuz icin cok tesekkur ederim.

  Saygılarımızla,
  huseyn | vatan85mekan34@gmail.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İkamet ihlali yaptığınız süre kadar cezanızı ödeyerek çıkış yapacaksınız.Kendi ülkenizde (3) ay beklemeden erken gelmek istediğinizde, Şartlı Giriş işlemleri, giriş esnasında Hudut kapılarında yapılır.Ancak şartlı girişlerde mutlaka ülkeye girişine müsaade edilecektir diye bir kayıt yok.

   Sil
 69. Merhaba , ben suan yurtdisindayim 15 haziranda turkiye ye girecegim siz benim adima randevu alabiliyormusunuz . Bu yasal mi bu sekilde randevu almamiz yani yurtdisinda iken.

  Saygılarımızla,
  lara | larakozlu@mynet.com

  YanıtlaSil
 70. Her ne kadar mevzuat gereği, ülkeye giriş tarihinden itibaren randevu alınması gerekir denilse ise de, yabancı şahıs ülkeye giriş yapmadan randevu alınıp işlem yapılabiliyor.Ancak, randevu alınabilmesi için kimlik ve pasaport bilgilerine ihtiyaç bulunmaktadır.

  YanıtlaSil
 71. Ozbek vatandasiyim turkiyede 7 ay kacak kaldim havaalaninda ceza parami odeyip memleketime geldim fakat 3 ay turkiyeye gelemeyecegimi soylediler 3 ay beklemeden gelebilirmiyim cevabiniz icin tesekkurler

  Saygılarımızla

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şartlı giriş yapabilirsiniz.Ancak, Türkiyeden noterden bir türk vatandaşının yanında kalacağına ve her türlü masraflarınızın türk vatandaşı tarafından karşılanacağını belirten taahhütname olması durumunda erken giriş yapmak için elinizde bir dayanak olur.

   Sil
 72. Ben Munisa Magdieva 28.04.1977 Ozbekistan uyrukluyum 25.02.2005 yilinda Turkiyeye geldim.Ahmet Turk ismli sahsdan tanima yoluyle 22.10.2010.dogumlu Emirhan Turk adinda turk vatandasi oglum var .Benim 7 sene oturma iznim vardi cocugumun babasi bizi bırakıp ortadan kayboldu benim oturma iznimin süresi bitiyordu çıkış yapmam gerekiyordu çocuguma pasaportunu yenileyip vize alinmasi gerekiyordu fakat baba bizi bırakıp ortadan kayboldu baba olmadan vize islemlerini yapilmiyacagini babanin imzasi gerektigini soylediler babayi bulamayinca vize ihlaline girdim cocugumun benden baska kimsesi yoktu Turkiyede onu yalniz brakamazdim o daha cok kucuktu 31.09..2015 tarihinde yabancilar subesine aldilar beni sinirdisi olacagimi soylediler ben gitmiyecegimi cocugumun burda okumasini buyumesini istedimi belirttim sonra beni 35 gun geri gonderme merkezinde tuttular sonra kadin siginma evine yolladilar ankaradan bi cevab beklediklerini ve Sığınma evinde rahat edecegimi cocugumla beraber orda kalacagimi soylediler 35 gun geri gonderme merkezinde oldugumda cocugumdan ayri kalmistim.3.5 ay siginma evinde kaldim ve bi gun polis memurleri beni geri gonderme merkezine goturup beni sinirdisi olacagimi soyleyip cocugumla beraber goturduler bir ay orda kaldik ve orda mudur yardimcisi ucuncu ulkeyi secebilecegimi ve o ulkeye ayni gunde cikib donecegimi söyledi ceza parasini gelince odiyecegimi oglumu arkadsima brakmami söyledi bende Gurcistana gittim ve ayni gunde Turkiyeye giris yaptim ve beni Türkiye ye sokmadilar sinirdisi oldugumu öğrendim cocugumu istedim oglumsuz gidemiyecegimi soyledim benden baska kimsesi yoktu babasi ortada yok polisler pasaportu vizesi yoksa goturemezsin dediler ulkemde kimim kimsem yok benim ben oglumu kendi ülkesinde okumasini buyumesini istiyorum geldigim ulkeye beni yolladilar su an ben oglumdan uzakteyim beni ondan ayirdilar ben Turkiyeye donmek istiyorum oglum annesiz cok kotu durumda psikolojik olarak neyapmam gerekiyor bu konuda bana yardımcı olun fikirlerinize ihtiyacım var lütfen çok çaresizim

  Saygılarımızla,
  Munise magdieva

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Neden dolayı şubeye alındığınızı belirtmemişsiniz.
   Yurda giriş cezası almanızı gerektirecek başka bir suç ve suç unsuru ya da şikayet yok ise Çıkışta para cezasını ödemeniz durumunda deport işlemi uygulanmıyor.para cezasını ödemeden çıkış yaptığınız anlaşılıyor.Size bu yüzden yurda giriş cezası verilmiş olma ihtimali yüksek.Dönüşte para cezası verilmez.Dönüşte ödenen para cezaları, konsolosluktan alınan amacına uygun vizelerle giriş yapıldığı sırada hudut kapılarında ödenir.Sizin, yeniden ülkeye giriş yapabilmeniz için, Konsolosluktan alacağınız amacına uygun vize almanız gerekir.Bu Çalışma vizesi olabilir.Bunun için de, Türkiye'den bir ailenin sizinle ilgili Çalışma İzni talebinde bulunmak üzere, size iş sözleşmesi ve davetiye göndermesi gerekir.Siz bu davetiye ile birlikte ülkenizde bulunan Konsolosluğa başvuruda bulunmanız gerekir.Yurda giriş cezanızın kaldırılması için Konsolosluk kanalıyla giriş yapmanoız gerekir.Ancak, para cezasını girişte mutlaka ödemeniz gerekecektir.

   Sil
 73. Merhaba, kız arkadaşım yabancı uyruklu turkiyede yasal kalma süresini aşmış oturma izni için başvurmuş ve kendi ülkesine gitmiş giderken cezasını odetmemisler ancak elinde sartli cikis formu var imzalı şekilde. Ülkesinde 14 gün kalıp 10 gün sartli cikis suresini aşmış. Türkiye'ye tekrar giriş yaptığında ilk oturma başvurusu iptal olduğundan tekrar il göç idaresine giderek başvuruda bulunmuş ve başvurusu sonuclanabilmesi içinde ceza makbuzunu istemekteler. Bu makbuzun alınabilmesi için yurtdisina çıkış yapıp ödeyip tekrar girmesi gerekiyor. Ancak çıktığı taktirde de 6 ay Türkiye'ye girememe cezası alacak. Biz bir çıkış yolu bulamadık konu ile ilgili bilginize ihtiyacımız var. Bir çıkış yolu bu cezayı ödemenin çıkmadan halletmemizin bir yolu yokmudur. Teşekkür ederim

  Saygılarımızla,
  Serkan polat

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. eksik ve yanlış bilgiler veriyorsunuz.sorununuza çözüm bulabilmemiz için daha detaylı ancak soru-cevap şeklinde bilgilere ihtiyaç var.eğer kaçak durumda ise zaten cezasını ödeyip çıkış yapmak zorunda.ama daha önceden şartlı giriş yapmış ve süresi içerisinde (10 gün) müracaat etmemiş ve yine kaçak duruma düşmüşse yine çıkış yapması gerekecektir.Ancak böyle bir durumda yurda giriş cezası alacaktır.

   Sil
 74. Merhaba.ben turkmen vatandasiyla evliyim biz kocelide otuyorduk ordan aile ikamet izni aldik 1 yil turkmenistanda esimle kaldik biz suan turkiye geri donduk biz ne yapmamiz gerek 1 ay oldu geldik turkiye biz ne yapmamiz lazim

  Saygılarımızla,
  Recep | tirvana76@hotmail.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 30+10 günlük süreyi kullanıyorsunuz.Vakit geçirmeden ikamet izni müracaatında bulunmanız gerekir.Aksi halde giriş-çıkış yapmak zorunda kalırsınız.

   Sil
  2. 30+10 günlük süre içinde müracaat etmeniz gerekirdi.

   Sil
 75. mrb.benim bi sorum var.ben kirgiz vatandasiyim t.c vataninda evlendim evlilik cuzdaniviz var.ama ben 4aydir kacak durumdayim.bi de hamileyim.cikis yapmadan yaza yapasin odesek olurmu.hamile oldugumdan olay cikis yapamam

  Saygılarımızla,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Randevu alınarak müracaat edebilirsiniz.Hamileliğinizi gösteren Dr.Raporunu ibraz ederek geçerli bir neden sunabilirsiniz.Ancak, böyle bir durumda, büyük ihtimalle Genel müdürlükten görüş alınacaktır.Hamileliğiniz yolculuk yapmanıza mani olacak şekilde ise denemenizde yarar var.

   Sil
 76. Sayın ilgili,
  09.09.2015 tarihinde öğrenim vizesi ile türkiye'ye giriş yaparak bir üniversitede kayıt yaptırmış ve ikamet izni için 05.10.2015 tarihinde randevu için müracat edip 04.01.2016 tarihinde randevu alınmıştır. Fakat randevuya geç kalınarak gidilememiştir.
  Korkuya kapılıp şu ana kadarda hiçbir işlem yapılmamıştır.
  Göçmen dairesine sorulduğundada yurtdışına giriş çıkış yapılması gerektiği söylenmiştir.
  yanımda çalışan hanımın yeğeni olduğu ve yanımda kaldığı için daha fazla mağdur duruma düşmemesi için kıbrıs'a gidip gelmesi olurmu?
  Giriş yaptıktan sonraki 180 gün içinde 90 gün fazla kalmayı geçirdiği için (takribi 120gün fazla kalma) tekrar girişde problem çıkarmı?
  İkamet izni için bir türk vatandaşı olarak kaç kişiye kadar taahhütname verebilirim?
  Aydınlatıcı bir bilgi vererek yardımcı olursanız sevinirim.
  Saygılarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İkamet İzni almak amacıyla Kıbrıs'a yapılan Giriş-Çıkışlar, Genelge gereği kabul edilmemektedir.
   Kendi ülkesine veya 3 cü bir ülkeye çıkış yaparak, öğrenci kimlik kartını ibraz ederek Şartlı girişine müsaade edilebilir.

   Sil
 77. iyi gunler hocam sizden bi sey sormak istiyom ben kirgiz v ben en son turkiyege 2eylulde giris yaptim sonrada hic sigorta yaptirmadim simdi t v evliyim oturma izin almak istiyoruz yaza para ne kadar olcak ve kirgizstana cikis yapmasam mesale rusia gurcistana cikis yapsam cikarken yaza parami odesem 1.2gun sonra turkiyege gire bilir demi yoksa.

  Saygılarımızla,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çıkış işlemleri esnasında cezanızı ödemeniz durumunda, kendi ülkeniz veya 3 cü bir ülkeye giriş-çıkış yapmanız halinde, Şartlı giriş yaparak (10) gün içerisinde aile ikamet izni müracaatı yapılması gerekir.Ceza miktarları, hudut kapılarında belirlenmektedir.

   Sil
 78. Merhabalar esim ve kizim gürcü varandasi ve türkiyede 2 aydir vizesiz bu para cezasini ödemeden ülkesine giris yapabilir mi askere gedecegim ancak askerden sonra ödeyebilirim. Ve cikis yapabilirler ise vekalet vermem gereklimi yanlarinda olamayacagim. 2 ayi in cezasi ne olur deport yerse kaldirma imkanim olabilir mi askerden sonra ?

  Saygılarımızla,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gürcistan vatandaşlarının Türkiye'de vize muafiyet süresi 3 aydır.3 ay'ı geçti ise, çıkışta para cezalarını ödemek zorundalar.Ceza paraları yüksek meblağlar tutmaz.ne kadar olduğu konusu, hudut kapılarında belirlenir.1000 tli'yi geçmez.Ki bu rakam da fazla bile olabilir.ödemeden çıkış yaparlarsa (5) yıl yurda giremezler.Ancak, evlilik vizesi ile erken gelebilirler.Tabii ki dönüşte cezayı ödemek şartıyla.

   Sil
 79. iyi gunler . Size bir sorum olucakti . ben Bulgaristan vatandisiyim . Evliyim . Turkiyede ikamet izni yaptirdim mart ayinda suresi doldu , pasaportumun suresi 2 ay kaldigi icin bana goc idaresinden pasapostunuzun suresini uzatmaniz gerekiyor dediler . Bulgaristana cikisimda sorun olmadi ikamet iznimin suresi doldugu icin , ceza yazmadilar . Pasaportumu degistirdim , acaba simdi turkiyeye girisimde bana ceza yazarlar mi ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. eğer ikamet izninizin bitim tarihinden sonra takip eden ilk 10 gün içerisinde çıkış yaptığınızda ceza ödemeden çıkış yapabilirsiniz.Ancak, İkamet izin bitimi tarihine ilave olarak 10 cu günden sonraki bir tarihten sonra çıkış yapmışsanız ve para cezası ödemediyseniz yurda giriş cezası uygulanır.Diğer taraftan izin bitim tarihinden itibaren ilk 10 gün içerisinde süresi bitecek pasaportunuzla çıkış yapıp, yeni pasaport ile giriş yapmanız durumunda ilk müracaat seçeneğini kullanarak ikamet izni başvurusu yapmanız gerekir.

   Sil
 80. Iyi gunler ...Ikamet iznimin suresi doldu 10 gun icerisinde turkiyeden cikis yaptim . Simdi turkiyeye geri dondugumde 10 gun kadar kalicam sonra yurduma uzun sureli dönuş yapicam 3 4 yillik bir donus olucak bu.. bu durumda ikanmet iznimi uzatmaya gerek varmi ? Turkiyede bulunmicam icin uzatma yaptirmak istemiyorum ama sonra cikisimda gumrukte bana ceza yazarlar mi ? Ikamet izninin bitisinden itibaren yine 90 gunluk bir sure basliyor mu ? Cevabiniz icin simdiden tesekkur ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çıkış yapacaksanız ikamet izninizi uzatmaya gerek yok.Vize muafiyet sürenizi aşarsanız ceza uygulanacaktır.180 günde 90 gün kalma kuralı, sizin için şu an geçerli değil.

   Sil
 81. Yabancı uyruklu hasta bakıcı çalıştırıcam , 1 yıllık oturma izni var ben çalışma izni alıp işe başlatmak istiyorum , bu işlem için danışmanlık hizmetinizin tutarı ne kadardır. Teşekkürler.

  Saygılarımızla,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. GSM irtibat numaramızla irtibata geçmeniz gerekmektedir.

   Sil
 82. vize ihlalinden dolayı 5 deport yedim şu an itibari ile 5 yıl 6 ay geçti türkiyeye cezasız giriş yapabilirmiyim.ayrıca V70 kodu nedir ve bu dosyaya işlendi ise türkiyede oturum izni alabilirmiyim.NOT: DEPORT NEDENİM V70 DEĞİL.VİZE İHLALİ

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ülkeye girişinize mani herhangi bir suçunuz yok ise giriş yapabilirsiniz.Kod sistemine dayalı açıklama yapamayız.

   Sil

 83. Selam aleyküm mersey danışmanlık ben 2014yıl 8haziran türkiyedn çıkış yaptım ve 4.950tl ceza ödedim. Türkmenistana geldiğinde bana 1yıl 6ay deport koydu. 2015yıl 8aralık deport bitti ve bana Türkiye Devletinn bir Türk karı Koca vatandaşdn davetiye gelmiş ve ben ondan sonra 2016yıl 8nisanda çıkış yapmaya çalıştım ama beni cikartmadilar ve neden soylemiyolar. Bu durumda ben nasıl türkmenistan Devletinn çıkış yapabilirim bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkür ederim.

  Saygılarımızla,
  Samandarova Gulyara

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tek başına davetiye ülkenizden çıkış için bir gerekçe olarak kabul edilmemiş olabilir.Çıkış vizesinin verilmesi tamamen kendi ülkenizin tasarrufları dahilindedir.Çalışma İzni almış olsaydınız bir ihtimal çıkışınıza müsaade edilebilir.Ancak, çıkış kararı yine kendi ülke makamlarınızın insiyatifleri doğrultusunda olacaktır.

   Sil
 84. merhaba ikamet izini için gün aldık istenen şartlar arasında banka hesap açılışı isteniyor bankalarda izin işlemini tamalanmasaını istiyor yani hesap açılışı herhangi bir bankadan yapılamıyor nasıl bir yol izleyeceğiz

  Saygılarımızla,
  recep |

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle ikamet adresi olarak bağlı bulunduğunuz Vergi dairesinden Pasaportunuzun Aslını ibraz ederek bir Vergi numarası almanız gerekmektedir.Daha sonra özel bankalara müracaat ediniz.Ancak bankalar 11 haneli vatandaşlık numarasına göre işlem yaptığından 10 haneli vergi numarasını sistem kabul etmiyor.Diğer taraftan bir kaç islami banka sanırım vergi numarasına göre hesap açabiliyor.Yine de hesap açılmıyorsa, bankadan sizin adınıza 6000$ lık döviz bozdurma kaşeli belgeyi götürebilirsiniz.Fakat bnkadan döviz bozdurma belgesini bazan kabul etmiyorlar.Böyle bir durumda da yapmanız gereken, Göç idaresinde işleminizi yapan masa memurunun onayını almaktır.Bankadan hesap açamıyırsanız, masa memuruna başvuru yaparak durumunuzu anlatınız.)

   Sil
 85. iyi gunler . size bir sorum olucakti . yardimci olurmusunuz ? Esim ayni anda hem turk vatandasi hem bulgaristan . Bulgaristana 3 yillik calismaya gidicek . Bu durumda esimin turkiyeden herhanki bir evrak almasi ve toplamasi gerekiyormu ? Esimin bulgaristana cikis nedeni askerlik yuzunden , sigortali calisarak bedelli yapicak . askerlik subesine bas vurucak bu durum icin . cok tesekkur ederim .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eşinizin Türkiye'deki askerlik probleminden dolayı yurtdışına gidecek olması konusu Askerlik Şubesi ile görüşülecek olan bir konu olduğu için yanlış yönlendirmek istemiyoruz.Borçlanma ve yurtdışına çıkış konusu Askerlik şubesi ile görüşülerek çözülecek bir husustur.

   Sil
 86. merhaba.eşim özbekistan uyruklu. ordu ilinde ikamet ediyoruz. nikahtan sonra göç idaresine aile vizesi için başvuracaktık ancak eşimin vize ihlali mevcut. bu durumda bize yakın olan sarp sınır kapısında cezayı ödeyip gürcistana giriş ve tekrardan türkiyeye şartlı giriş yaparak 10 gün içerisinde aile vizesine başvurmak istiyoruz. bu durumda gürcistan a girişte sorun olurmu. Türk tarafında polisler sakınca olmaz ancak gürcü polisi içeri almayabilir diyor.

  Saygılarımızla,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gürcistan yetkilileri, bir amaca ulaşılmasında kendi ülkelerinin giriş-çıkış işlemleri kapsamında bazan insiyatif hakkını yabancı yönünden olumsuz yönde kullanmaktadır.Giriş-Çıkış meselesi tamamen Gürcistan hudut Polisinin tasarrufları dahilindedir.Bazan müsaade ediliyor, bazan da geri gönderiliyor.Tiflis belki uygun olabilir.Ancak, mutlaka muhatap ülke giriş-çıkışına müsaade edecektir diye bir kayıt yok.Gelen gidenlerden öğrenebilirsiniz.

   Sil
 87. İyi günler,
  Annem Bulgaristan vatandaşı.
  Oturma izni için randevusu 22.09.2015 için.)90 gün kalma süresi de 26.04.2016 da geçti.2 tane sorum var:
  1.Çıkış yaptığında ödenecek ceza nasıl hesaplanıyor (günlük,aylık vb.) ve ne kadardır. Örn: 40 gün fazla kaldıysa cezası ne kadar olur.
  2.Randevumuz olduğu için çıkışta randevu formunu ve adres taahhütname yanınızda goturun yazmışınız bir cevabınızda. Adres taahhütnamesi tam olarak nedir?Başka evrak da bulundurmak gerekir mi bunların dışında?

  Şimdiden teşekkürler

  Saygılarımızla,
  MNS |

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ceza miktarı hudut kapılarında tespit edilmektedir.Ancak yüksek miktarlarda olmaz.Anneniz 180 günde 90 gün kalma kuralını ihlal ettiğinden, genelge gereği kendi ülkesinde (3) kalması gerekir.Ancak, daha erken giriş yapma isteği durumunda, girişte elinin güçlü olması için randevu belgesi ve taahhütname olmasında yarar vardır.Esas olan, Ülkeye girişten sonraki ilk (10) gün içerisinde alınan Randevu belgesi olacaktır.Taahhütname ise, bir T.C.vatandaşının, yabancının kendi adresinde kalacağını ve her türlü barınma ve sair masraflarının T.C.vatandaşı tarafından başvurulması durumunda Noterlerce hazırlanan bir belgedir.İlgili Hudut Kapısı Mülki idare amirliğine de üst yazı yazılarak dosyanızın zenginleştirilmesi, annenizin elini güçlendirecektir.

   Sil
 88. Merhaba,

  Annem Makedonya vatandaşıdır. 1986 senedinde turkiyede türk vatandaşıyla evlendi. Fakat babam 1991 senesinden sonra annemin oturma iznini yeniletmedi ve türk vatandaşlığına başvurma işlemlerini yapmadı. Annem şu an turkiye de kaçak durumunda, turkiyede ikamet uzatma ve kimlik başvurusunda bulunamıyor, çünkü elindeki pasaport eski yugoslavyay ya ait? annem makedonyadan yeni pasaportunu nasıl alabili r? idari para cezası var mı?

  Saygılarımızla,
  SİNEM PARLAK

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle doğum yeri itibariyle elindeki, mevcut bulunan pasaport ve doğum belgesiyle birlikte vatandaşı olduğu ülke konsolosluğuna müracaat ederek, temin edeceği çıkış belgesiyle birlikte Türkiye çıkış hudut kapılarında cezasını ödeyerek ülkeyi terk etmesi gerekecektir.Ülkesinden temin edeceği yeni pasaportuyla birlikte ülkemize girişi Şartlı giriş de olsa sağlanacaktır.

   Sil
 89. Merhaba..kız arkadasım ozbekistan vatandası 30 temmuzda turkiye ye giriş yaptı..giriş yaparken 10 gün şartlı izin verilmiş fakat o süre içinde randevu alamadı.o sureden beri turkiye de .kaldığı yerde polis kontrolünde kaçak olduğu anlaşıldı. şuan çıkış yaparken ceza parasını oderse ne zaman turkiyeye dönebilir?para cezasını oderse 3 ay sonra donebilir mi?para cezasını odemiş olsa bile 5 yıl deport uygulanır mı??cevabınız için teşekkür ederim..

  Saygılarımızla,
  Sadullah | s_ergin84@hotmail.com

  YanıtlaSil
 90. Böyle bir durumda en az (6) ay yurda giriş cezası uygulanır.Daha erken gelmesini istiyorsanız, Taşkent'deki Türk Konsolosluğundan alacağı Amacına uygun vize sayesinde tekrar giriş yapabilir.Bu vize ya bir Çalışma İzni, ya bir eğitim veya konut ya da tedavi amaçlı vize olacaktır.En uygunu Çalışma Vizesinin alınmasıdır.

  YanıtlaSil
 91. merhaba ikamet izini için gün aldık istenen şartlar arasında banka hesap açılışı isteniyor bankalarda izin işlemini tamalanmasaını istiyor yani hesap açılışı herhangi bir bankadan yapılamıyor nasıl bir yol izleyeceğiz

  Saygılarımızla,
  recep |

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şartlı giriş yapılmışsa, bankalardan açılacak 6000 dolarlık hesap cüzdanı istenilir.İlk başvuru durumlarında ise T.C.vatandaşının noterden Taahhütname vermesi durumunda bu belge istenilmemektedir.Yine de uzman memurun insiyatifi doğrultusunda hareket edilmesinde yarar olacağı için müracaat edilip, eksik belge tamamlaması sonradan da (1) aylık süre içinde yapılabilir.Diğer taraftan, bankalar (11) haneli vatandaşlık numarasına göre sisteme veri girişi yaptığından talepler değerlendirilememektedir.Böye bir durumda, kalacağı adresinin bağlı bulunduğu vergi dairesinden vergi numarası alınarak özel bankalardan araştırabilirsiniz.İslami bankalar tabir edilen bankalardan araştırma yapabilirsiniz.

   Sil
 92. merhaba.benim 2 ay sonra randevum var ancak yurt dışına çikmam gerek.eger çikiş yaparsam geri dönebilirmiyim.bunun bir cezası var mı dır? ben MOLDOVA vatandaşiyim.teşekkürler

  Saygılarımızla,
  VERA |

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eğer ki vize muafiyet süreniz olan 3 ay'ı geçmiş iseniz mutlaka çıkışta ceza ödemek zorundasınız.Ödemeden çıkış yaparsanız yurda giriş cezası uygulanır.

   Sil
 93. Merhaba iyi günler ben ocak 1985 mart 1993 yılına kadar yâni 8 kusur sene istanbul'da ikamet ettim.
  1993 yılında Afganistan'a geldim
  tc ikametgah tezkerem ve tc uluslararası aile cüzdanım ve 2 oğlumun doğum belgesi var.
  23 senedir Türkiye'ye hiç gitmedim.
  şimdi ailece Türkiye'ye gitmek istiyoruz ne yapmam gerekir bu belgeler işe yararmı.
  bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim.
  Sağolun Allah razı olsun
  saygılarımla : Abdul kayyum

  Saygılarımızla,
  yegenabdulkayyum@gmail.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bulunduğunuz ülkedeki Türk Konsolosluğuna vize müracaatında bulunmanız gerekir.Türkiye'den size Davet gönderecek bir T.C.vatandaşının olması halinde, vize alma şansınız artacaktır.

   Sil
 94. Meraba hocam ban Özbekistandan davatile çalişma vizeyle giriş yaptim ama çalışacağım yerle anlaşamadık ve çalışma iptal ettiler hemen ikamet izni için başvuru yaptım fatihe gitimde ikamet iznini iptal ederek 10 gün içinde çıkış giriş yapacaksin dedilar bana para cezasi çikacakmi ve hemen giriş yapabilirmiyim

  Saygılarımızla,
  Devran | devran3660801@gmail.com

  YanıtlaSil
 95. Çalışma İzni iptalini takiben ilk 10 gün içerisinde alınan randevular Turistik ikamet izni almanızı gerektirmektedir.Ancak, uygulayıcılar, sizin sadece Türkiye'ye giriş yapabilmek için anlaşmalı Çalışma İzni aldığınıza kanaat getirmişler ise tasarrufları dahilinde giriş-çıkış yapmanızı isteyebilirler.Yine de 10 gün içerisinde randevu almış iseniz yeterli olması gerekirdi.
  Çalışma İzni iptalini takiben ilk 10 gün içerisinde alınan randevular Turistik ikamet izni almanızı gerektirmektedir.Ancak, uygulayıcılar, sizin sadece Türkiye'ye giriş yapabilmek için anlaşmalı Çalışma İzni aldığınıza kanaat getirmişler ise tasarrufları dahilinde giriş-çıkış yapmanızı isteyebilirler.Yine de 10 gün içerisinde randevu almış iseniz yeterli olması gerekirdi.

  YanıtlaSil
 96. Merhaba,ben hudud kapisindan kacak giris yaptim.geri donmek istyorum ana korkyorum.eger cikis yapiceksem beni ne cezalar bekliyor.lutfen bilgi verin?

  Saygılarımızla,
  Nelly |

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cezanızı ödeyerek çıkış yapsanız dahi (2) yıl yurda giriş cezası uygulanır.

   Sil
 97. merhaba.benim 2 ay sonra randevum var ancak yurt dışına çikmam gerek.eger çikiş yaparsam geri dönebilirmiyim.bunun bir cezası var mı dır? ben MOLDOVA vatandaşiyim.teşekkürler

  Saygılarımızla,
  VERA |

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Moldova'nın Türkiye'de vize muafiyet süresi (3) ay'dır.3 ay içerisinde İkamet İzni için randevu alıyorsunuz.Ancak, Randevu gününü beklemeden çıkış yapmanız durumunda, eğer ülkemizde kalış süreniz (3) ay'ı geçmiş ise çıkışta ceza ödemek durumundasınız demektir.Dönüşünüz, kendi ülkenizde (3) kaldıktan sonra almalıdır.Ancak, (3) ay'dan önce gelmek istemeniz durumunda, Hudut kapılarında Şartlı Girişinize müsaade edilebilir.Girişinizden ilk (10) gün içerisinde İkamet İzni için randevu almanız gerekecektie.

   Sil
 98. Merhaba. Esimden dolayi Turk vatandasiyim. Kirgizistana gidebilmem icin yurt disi pasaportunu cikarmam gerekiyormu veya kendi ulkemin pasaportu ile gidebilirmiyim? Ayrica cocuklar icin de pasaport cikarmalimiyim? Saygilarla.

  Saygılarımızla,
  Asil Mentes

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Türk Pasaportu çıkarttırarak kendi ülkenize Türk Pasaportu ile giriş yapmanız durumunda, ancak 30 gün kalabilirsiniz.Uzun süre kalmak istemeniz durumunda, Kendi ülke pasaportunuzla gitmeniz yararınıza olacaktır.Ancak şunu da unutmayın:Evli de olsanız, yurtdışında (1) yıl içerisinde (6) ay'dan fazla kalamazsınız. Diğer taraftan çocuklarınıza Pasaport çıkartmanız gerekecektir.Fakat, çocuklarınız Türk Pasaportu ile seyahat edeceklerinden, vize almadan Kırgızistan'da en fazla (1) ay kalabilirler.

   Sil
 99. Meraba ben gurcistan vatandasim 6 sene burda evliyim t.c vatandas kizim var esim cezaevunde vatandasliga basvurmak istyorum fakat alabilirmiyim yada kendi halimde basvursam daha iyimi olur kafam cok karisik simdiden tsk

  Saygılarımızla,
  S | angel34_1987@windowslive.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vatandaşlık için müracaat etme süresini hak kazanmışsınız.Konu ile ilgili İl Vatandaşlık işleri Müdürlüğünden detaylı bilgileri almanız mümkün.

   Sil
 100. merhabalar ben 2 yıldır evliyim eşim kazak vatandaşı 1 oğlumuz var eşime oturma izni çıkartmıştık şidi süresi doluyor yenilemek gerek ama ben işten ayrıldım işsizlik maaşı alıyorum dolayısıyle sigortam ödenmiyor bunun için ne yapmalıyım

  Saygılarımızla,
  selami çelik

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İşsizlik maaşı almanız, sosyal veya sağlık hizmetlerinden yararlanmıyor anlamına gelmez.Konu ile ilgili bağlı bulunduğunuz SGK merkeziyle görüşmenizde yarar var.Provizyon belgesi almanız durumunda sorununuz halledilecektir.

   Sil
 101. Merhaba ,

  Ben 2013 tarihinde Istanbulda yuksek lisans egitimine basladim , 2 senelik oturma izni aldim. 2015 senesinde ise Turkiye uyruklu Esimle evlenerek tezkeremi Aile tezkeresi olarak uzattik ve su anda 3. seneme gecmis oldum Turkiyede. ( 2 sene egitim + 1 sene evlilik )

  Turk soylu vatandaslarin vatandaslik izni 2 sene oturumdan sonra muracaat edile bilir diye bir kanun okudum , lakin , kanunda tam olarak Turk soylu vatandaslara hangi ulkeler dahil bilgisine ulasamadim kesin olarak , sanirsam basvuru zamani karar veriliyormus .

  Yabanci vatandas olarak esimle beraber kurmus oldugumuz sirkette bile calisamiyorum , cok zorluklar cekiyoruz bazen.

  Bu yuzden sizden tavsiye almak istiyoruz. Aile tezkeremi aldigim subeden bana tavsiyede bulundular , 3 senemi doldurunca basvuruda bulunmam icin.

  Peki , sizin fikrinizce 2 sene egitim , 3cu seneyi de Evlilik olarak gecirmemi ve Turk soylu oldugumu goz onunde bulundurarak vatandaslik muracaatinda buluna bilir miyim? Muracaatimin olumlu olma ihtimali kactir tahminen ?


  Tesekkurler , iyi calismalar !
  Nigar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evlilikten dolayı vatandaşlık müracaat hakkı,evlilikte geçen sürenin 4 cü yıldan gün almasıyla başlar.Gün sayımlarında, Öğrencilikte geçen sürenin ise yarısı dikkate alınır.dolayısıyla, 1 yıl öğrencilikten, 1 yıl evlilikten.Toplamda 2 yıl olarak hesaplanır.Teyit amaçlı İl nüfus ve vatandaşlık Müdürlüğünden görüş alabilirsiniz.

   Sil
 102. Merhaba, dun aksam ataturk havalimanda cikarken, ikamet tarih aralik 2016 kadar gecerli ragmen polisler ikametim iptal edildi nedeni bilmediginden ceza vermediler.Geri donebilir miyim,turkiye giris yaparken ceza verebilecek mi?Ne yapmak lazim simdi hic bilmiyorum ?Ben burda ogrenciyim 1 hafta sonra geri donecegim? tekrar tek giris viza lazim mi? Kosovaliyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yapılan uygulama ile tam olarak bilgi aktarılmadığından sorunuzu cevaplayamıyoruz.İkametinizin hangi nedenden dolayı iptal edildiği belirtilmemiş.

   Sil
 103. Merhaba ben bulgaristan vatandaşiyim 5 senedir kacak oturuyorum Türkiye de pasaportuma 4ay suresi kaldi cikip yenileip dönmek istiyorum ve oturma izni için baş vurmak istiyorum tabi cezalarimi odereyek yani şimdi ciksam her şeimi ödeyerek bir kaç güne donebilirmiyim

  Saygılarımızla,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cezanızı ödeyerek çıkış yapıp, 3 ay'dan kısa bir süre içerisinde, yeniden giriş yapmak istemeniz durumunda, "Şartlı Giriş'inize müsaade edilebilir.

   Sil
 104. İyi günler ben azerbaycan vatandaşıyım sizin sitenizden aldım emailinizi sizden bir soru sormak istiyorum ben 2013 yılında türkiyeye giriş yaptım 10 ay vizasız kaldım sonra 2014 yılında ceza parası ödeyerek memlekete geri döndüm ama 3 ay orda kalmak şartıyla ama şahsi sorunlardan dolayı 1sonra gürcüstanla kaçak olarak türkiyeye geri geldim şu an memlekete geri gitmek istiyorum ama yasala yollarla nasıl yapa bilecegimi bilmiyorum bu konuda yardımcı ola bilirmisiniz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kaçak yollardan ülkeye giriş yapabildiğinize göre...çıkış işlemleri esnasında ne tür işlem yapılacağını da bilebilirsiniz.

   Sil
 105. merhblr .azerbeycandan misafirimiz geldi .1 aydır burda eşi ve ufak bebeğinide getirmek istiyor .eşinin gelmesi için burdan evrak göndermesi gerekiyor .dediler .evrak dediği acaba burda kaldığı ikamet adresi olabilirmi .teşekkürler

  Saygılarımızla,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Misafirinizin eşinin Türkiye'ye giriş yasağı yok ise, vize muafiyetinden yararlanarak ülkeye giriş yapabilir.Ancak, bebeğin gelmesi ile ilgili Noterden düzenlenecek Muvafakatname eşliğinde, bebeğin de gelişi sağlanır.

   Sil
 106. Merhabalar,
  Size danismak istedigim sey su ki; oturma izni icin verdigimiz tahahutnameyi iptal edebilir miyim? Veya nasil bir yol izlemem gerekli. Oturma izni alabilmesi icin verdigim noter tasdikli tahahutname var. fakat verdigim kisi farkli bir yasam surmekteymis. Bunu duyup rahatsiz oldugum icin bir kulfet altinda kalmak istemiyorum. Cevaplarsaniz olursaniz sevinirm.

  Saygılarımızla,
  Ozg83@hotmail.com

  YanıtlaSil